Ana Sayfa SAĞLIK YAKIŞANI DEĞİL, KORUYANI ALIN !

YAKIŞANI DEĞİL, KORUYANI ALIN !

sertifikasız, göz sağlığına da bir o kadar zararlı binlerce güneş gözlüğü, işporta tezgâhlarına düştü

Giriş Tarihi: 30 Mayıs 2016 Pazartesi 09:42
YAKIŞANI  DEĞİL,  KORUYANI  ALIN !

Güneş gözlüklerinin yoğun olarak kullanıldığı dönemlerin gelmesiyle birlikte; ucuz, sertifikasız, göz sağlığına da bir o kadar zararlı binlerce güneş gözlüğü, işporta tezgâhlarına düştü. Güneş gözlüğü seçiminin göz sağlığı açısından büyük önem taşıdığını söyleyen İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdinç Aydın, sertifikasız gözlüklerin kesinlikle alınmaması gerektiğini, kimi zaman göz ardı edilen bu durumun, körlüğe bile neden olabileceğini ifade etti.,

“İŞPORTADA 10, MAĞAZADA 100 LİRA”

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte güneş gözlükleri, pazarda bile satılır hale geldi. İşin kötü tarafı ise alıcısı da mevcut… Ancak UV ışınlarını kesmeyen güneş gözlükleri, göze faydadan çok zarar veriyor.

Prof. Dr. Aydın, gözlerde oluşabilecek hasarların önlenmesi bakımından Türkiye koşullarında yüksek ultraviyole blokajlı güneş gözlüklerinin kullanılmasının önemli olduğunu belirtti. Gözlük satın alırken sertifikasına mutlaka bakılması gerektiğini söyleyen Aydın, kalite farkının başka bir şekilde anlaşılmasının mümkün olmadığını söyledi.

 

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ NASIL OLMALI?

 

Güneş gözlüğünü bir aksesuar olarak görmenin yanlış olduğunu ve yazın mutlaka kullanılması gerektiğini açıklayan Aydın, ideal gözlük renginin füme veya kahverengi olması gerektiğini ifade etti. Kontrası bozmayan, normal gözlüğe göre daha geniş olan, bombe ve kavis içirmeyenleri tercih etmek de önemli… Gözlükteki ışık geçirgenliğinin ise %8’in altına düşmemesi gerekiyor.

 

Sertifikasız güneş gözlüklerinin gözün pek çok kısmına zarar verdiğini dile getiren Aydın, güneyde ve ekvatora yakın bölgelerde yaşayan kişilerin ışığa çok fazla maruz kalmaları durumunda, korneada bozulma, katarakt, retinada yaşlanma, sarı nokta hastalığı, kapaklarda tümörel oluşum gelişebileceğini hatırlattı. Aydın, ileri evrelerde körlüğün bile yaşanabileceğini söyleyerek, gözlük seçiminin önemine dikkat çekti.

 

 

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık