Mustafa MIZRAK

BİN DOKUZYÜZ BİLMEM KAÇ


Mustafa MIZRAK
26 Mayıs 2017 Cuma 13:29

Terör ve terörizm’i bilmek ülkemizdeki  ve dünyadaki eylemlerin doğru tahlil edilmesine yardımcı olacaktır.Hangisi terör hangisi haksızlığa karşı verilen mücadeledir anlamamızı sağlayacaktır.Terör ve “terörizm” aynı anlamı çağrıştıran kavramlar gibi gözükse de tam tersidir. Terör sosyolojik, hukuksal, siyasal alanı içerirken, “terörizm” kavramı her hangi bir maddi karşılığı olmayan ideolojik bir retoriği ifade eder. Bu yüzden bu iki kavramı birbirinden titizlikle ayırmak daha doğru olacaktır. Türkçeye, Fransızca “terreur” sözcüğünden geçmiş olan “terör”,

 

Latince kökenlidir. Latince sözcüğün anlamı “korkudan titreme” veya “titremeye sebep olma” durumudur. Bu kavramın Türkçe karşılığı ise: Yıldırı, şiddet veya tedhiştir. Bu şiddet insanlara ve hayvanlara fiziki ya da psikolojik olarak uygulanırken, sanat eserlerine, tarihi eserlere ve doğaya karşı ise sadece fiziksel (psikolojik saiklerle) olarak uygulanmaktadır. Günümüzde terör kavramı hiçbir ayrım gözetilmeksizin, yaygın bir biçimde ve her alanda kullanılmaktadır.1990 sonrasında, klasik terör örgütü ve faaliyetlerinin yanı sıra nükleer, biyolojik ve kimyasal maddeler kullanan, uyuşturucu trafiği ile iç içe olan, iletişim (bilgisayar) üzerinden kurulup işletilen yeni terör örgüt ve faaliyetleri ortaya çıkmaya başlamıştır.

 

Hayvanlar terörist saldırılarda bulunmazlar.Terörizm,insana özgü bir eylemdir.Dolayısıyla akıl-fikir sahibi bir insanın kendini ifade edebilmesi veya bir yerlere mesaj verebilmesi için terörist faaliyette bulunarak başka bir kişi veya kişilerin hayatına son vermesinin hiçbir haklı gerekçesi olamaz.Kısaca terörist eylemlerin insani olarak hiçbir haklı gerekçesi yoktur.Ancak bununla beraber cinayetlerin ve savaşların da hiçbir haklı gerekçesi yoktur.Savaş,terörizmin daha kapsamlı olanıdır.Hedef insanların toplu olarak yok edilmesidir.
Terörizmin hiçbir haklı gerekçesi olamaz diyoruz,peki savaşların haklı gerekçesi olabilir mi?Elbette hep bir ağızdan “hayır” Güçlü olan savaş yoluyla binlerce insanı öldürürken sessiz kalıyorsan,zayıf olan terör yoluyla onlarca insanı öldürdüğünde sesini yükseltiyorsan,sende savaş yoluyla öldüren kadar suçlusun demektir.
Kişi veya grupları terörist faaliyetlere yönlendiren en önemli nedenlerden biri evrensel adaletin sağlanamaması,haksızlık ve güçlünün güçsüzü ezmesi hadisesidir

 

 

İnsanın hiçbir değeri olmayan Ortadoğu’da her gün onlarca insan ölüyorken,bizler öldürenlerin tarafında görünüyorsak ve sessiz sedasız bu katliamları izliyorsak,bizde o katliamları yapanlar kadar suçlu olmaz mıyız?
Bizim teröre verdiğimiz bir tek canımız bile o kadar değerliyken,Dünya’nın başka bir yerinde onlarca katledilen canı görmezden geliyorsak bu insanlık adına bir utanç değil midir?
Terör’ün azaltılması için çaba sarf edilebilir.Bunun içinde evrensel barışı,evrensel adaleti,en önemlisi toplumsal bilinç farklılıklarını azaltmamız gerekmektedir.

 

SEVGİYLE KALIN

 

Mustafa MIZRAK

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık