Mustafa MIZRAK

EVRENSEL DOĞRULAR


Mustafa MIZRAK
1 Haziran 2017 Perşembe 11:48

Liderlik kavramı, bilime dahil olmuş ve bir çok düşünür tarafından farklı şekillerde yorumlanmıştır. Günümüzde hâlâ fikir birliğine varılmış bir tanımı mevcut değildir. Bu kavram zamanla kendi içerisinde kategorilere ayrılmış ve her biri farklı özellikler almıştır.

Türk siyasetinin son döneminde ise “ lider algısı” yön değiştirmiştir.Cumhuriyet tarihinde başlayan ve 2000’li yılların başına kadar süren “ Karizmatik lider” modeli, 2002 yılında ise içeriğini kaybetmiş ve konumlandırılamamıştır. Karizmatik lider modelinin en önemli özelliği vizyon sahipliğidir ama görüyoruz ki son dönemde, bırakın vizyon sahibi olmayı bu eksikliğin getirdiği negatif ivme ile prestij kaybeden bir ülke konumuna düşmüşüz.

Demokratikleşme kavramının çok sık kullanıldığı bu coğrafyada Demokratik ve Katılımcı lider modeli söz konusu değildir bence. Çünkü bu liderlik modelinde iki yönlü iletişim maksimum düzeydedir ve lider kontrolü elinde tutmak yerine denetime ağırlık verir. Kararları diğer üyelere danışır, tek başına almaz.

 

 

Evrensel olarak demokratikleşme ve demokratik lider böyle bir akım ve akıma yol veren kişi iken, ülkemizde bu kavram halka oldukça farklı aktarılmış ve algı farklı yöne kaydırılmıştır. Halkın üzerinde egemen olan, özgürlükleri minimum düzeye çekmeye çalışan, güçler ayrılığını yok sayıp bu güçleri kendisinde toplayan, dikta söylemler ile baskıyı arttıran, halkın manevi değerlerini siyasi arenaya araç eden, iletişimi sadece kendi yandaşları kanalıyla yapıp farklı fikirlere algılarını kapatan bir lider modeli halini almıştır.

Eğer lider olmak istiyorsanız en iyi fikirleri bulmalı, uygulamalı ve hayatınız boyunca öğrenmeyi sürdürmelisiniz. Lider niteliklerine sahip kişilere çok sık rastlanılmadığı için bürokrasi hastalığı ve tembellik hızla yaygınlaşmaktadır. Bu tehlike karşısında uzmanlar, örgütü geleceğe taşıyacak kişilerin lider mi yoksa yönetici mi olması gerektiğini uzun zamandır tartışmaktadır.

Lider, hayatı boyunca öğrenmeye, yeni fikirlere ve insanların görüşlerine açık kişidir. Alanıyla ilgili akademik konuları takip etmeyi sürdüre bilmelidir. Deneyimlerini artıracak seminer ve konferansları yakından takip eder. Lider olmayı beceremeyen kimi yöneticiler ise eğitim sürecinin okul hayatı ile birlikte sona erdiğini düşünür. Bu kişiler yıllar önce okudukları kitapların hâlâ geçerli olduğunun yanılgısı içindedir. Dünyadaki gelişmeler bir yana, kendi ülkelerindeki gelişmelerden bile haberdar değildir. Organizasyon şemasının en tepesinde bir yer kaptığı için mutlu bir şekilde oturur.Biat etmeyi kendisine iman sayan kesim için ideal olarak görünene bu model, birey olarak evrimini tamamlamış kişilerden oluşan toplumlar için , “ kölelik” ile eşdeğer anlama gelmiştir. Ülke olarak, akılcı, kontrollü ve ılımlı politikacıları liderlik vasfından uzak olarak görüyoruz. Çünkü tam zıttı olan bir lider algısı yaratıldı. İşin en garip tarafı zamanla bu sisteme muhalif olanlarda tuzağa düşürüyorlar. Her siyasi oluşumun bir lider teması vardır, eğer bunun dışına çıkarsanız yapılan bu yanlış siyasi hamle parti tabanında ayrımlara yol açacaktır. Bu yüzden oluşumlarda ki marjinal yönetimsel değişiklikler her zaman büyük risk taşır. Siyaset Bilimine aykırı bir akım üretme çabası bir gün mutlaka yok olmaya mahkumdur, çünkü isminden de anlaşıldığı gibi siyaset bir bilimdir ve kurallarına uygun bir şekilde sisteme dahil edilmelidir. Bir ülkenin lideri olmak ekonomik ve sosyal açıdan milletin yaşam standardını maksimize etmekten geçer ve bunun için realist bir politika izlemesi gerekir. Şeffaf ve realist yönetim anlayışı halk ile olan iletişimi de güçlendirecektir. Bu iletişim olumlu yönde bir enerji doğuracak, ülke ilk olarak iç politikada ve daha sonra dış politikada pozitif bir ivme kazanacaktır. Liderin değişen ve gelişen koşulları, gelişmeleri gözlemlemesi ve değerlendirmesi gerekmektedir. Bu nedenle kendisinden, yaratıcılığını kullanması ve sadece bugünü değil, geleceği de düşünmesi, hatta yaratması gerekir. Her şeyi kendisi yapmak veya bunu yaptığı için bütün takdiri kendisi toplamak isteyen, hiçbir insan büyük lider olamaz.

Sevgiyle kalın çünkü sevginiz yoksa içi boş çınlayan bir bakır kaptan farkınız olmayacaktır.

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık