RIFAT SAİT

O, İdeal bir Başkan


RIFAT SAİT
9 Mart 2018 Cuma 14:20

Rifat Sait
24.Dönem İzmir milletvekili

Çok değerli bir arkadaşımı anlatmak istiyorum. O aslında bir Başkan. Muhtemelen hemen hepiniz tanıyorsunuz onu. Bildiğiniz, onayladığınız ve çok sevdiğiniz bir başkan O. Ben de onu onaylıyorum ve takdir ediyorum. Sanırım birçok kişi biliyor ama onu unutmuş olabilir. Gelin size şu bizim ortak sevgili başkanı anlatayım. Bakalım hatırlayacak mısınız?

Brezilya mı İngiltere mi?

Siyaset akıllı olmak ve sonuç alma sanatıdır. Tıpkı futbol gibi. Seyirci sizden gol ve galibiyet bekler. Buna rağmen size futbolda İngiltere mi Brezilya mı diye sorsam, eminim büyük bir çoğunluk Brezilya diyecektir. Neden, çünkü Brezilya futbolu şovu sever. Çalımlar, verkaçlar, top saklamalar, röveşatalar, cambazlıklar falan filan. Oysa İngilizler akıllı oyunu sever. Elli tane çalım atacağına bir pasla beş kişiyi birden geçersin, bir gol atıp ardından sıkı bir savunma ve galibiyet. Göze hoş gelmese de galibiyet işte. Sözüm ona çalımlar, frikikler, kornerler, topla oynama oranı çok yüksek olan bir Brezilya, çok çalışkandır değil mi? Oysa kuru kuru bir çalışkanlık yerine enerjinin akıllıca kullanıldığı bir İngiliz futbolu. Aslında bunları yazıyorum ama bugün artık Brezilya da buna benzer bir sisteme geçti bile. Yani boşa koşmuyor, akıllıca topu koşturuyor. Golsüz koşturmalar yerine bol gollü çalışkan bir taktik. İşte bizim başkan da öyle, diğerleri sözüm ona çok koşturuyor, yoruluyor, parçalanıyorlar ama sonuç yok. O, ise enerjisini akıllıca kullanıp sonuç alıyor.

TİKA’cı mı TOKİ’ci mi?

Tahmin edebildiniz mi acaba kimdir diye? Biraz daha detay vereyim size. Mutlaka hatırlayacaksınız onu. O gerçekten Samimi, inançlı, mütevazı biri. Bazen çok akıllı bir profesyonel bazen de gerçek bir amatör.  Tam bir esnaf.  Rant peşinde koşmuyor, gerçek bir hizmet aşığı. Rantı sadece maddi gelir olarak düşünmeyin, bir koltuk sevdası yani makam ümidi bile böyle bir şeydir. Bir şeyi sadece ama sadece Allah rızası için yapabilmek hizmet etmek demektir. Bunları yazınca aklıma meclise gittiğimde bana sorulan esprili ilk soru geldi. TİKA’cı mısın yoksa TOKİ’ci misin? Hayda bu nasıl bir soru ki? TİKA’cı ne demek TOKİ’ci ne demek? Soruyu soran arkadaş güldü ve dedi ki; bu bir espridir, her kesleri tenzih ederek söylüyorum, TOKİ işlerinde mecazi anlamda rant vardır, TİKA’da ise hizmet. Yani hizmet etmeye mi rant sağlamaya mı geldin buraya arkadaş?

 

 

Sürekli taşlanıyor mu?

O, Vatansever biridir. Ülkesini ve bayrağını çok sever. Lafta değil ama. Gerçekten çok sever. Bu yüzden de üretkendir, katma değer sunar. Ülkesine ve liderine sadıktır. Hainlik yapmaz. Proje adamıdır, ülkesine, iline, ilçesine yararlı projeler sunar. Herhalde hatırladınız onu. Olsun ben gene ondan bahsedeyim, emin olmak lazım. Aynı kişiden bahsediyorsak, inançlı ve Allah’tan korkan biri olduğuna hepimiz şahitlik ederiz değil mi? Bahsettiğim bu arkadaş, sorun getirmez, sorun çözen biridir. Hep öyleydi zaten. Bütün bu özelliklerinden dolayı aslında herkes tarafından sevilmiyor maalesef. Düşmanları da çok. Hatta çok ta eleştiri alıyor. Kendisine bu durumu sorduğumuzda “meyve veren ağaç taşlanır” diyor.

Dostları ile uğraşanlar düşmanları ile savaşamaz

Eminim, onun için pek çoğunuz saygın, karizmatik ve lider biri olduğunu söyleyecektir. Eğitim düzeyi iyi. Bu yüzden yeteri kadar bilgi sahibi olan bu arkadaşımız iletişim yeteneğine sahip. Sözlü olarak herkesle iyi bir iletişim kurabiliyor, hatta yazılı, görsel ve sosyal medyada etkili biri. Facebook’ta, Twitter’da, İnstagram’da sık sık görüyor ve beğeniyorsunuz onu. Sanırım herkes tanıdı onu ama belki hala hatırlayamayanlar var olabilir diye son birkaç ipucu daha vereceğim. Onun kadar teşkilatçı biri yok. Ama en önemli özelliği her kesleri bir araya getirebiliyor. İnsanları bir araya toplayabiliyor. Ayırımcılık yapmıyor. Biliyor ki kimseyi hatta bir kişiyi bile kaybetme lüksü yok. Kompleksleri yok. Küskünleri bir araya getirebilmesi çok önemli. Bu özelliği bana Osmanlıdaki tahta geçen padişahların ilk yaptıkları şeyi hatırlattı. Tahta geçen padişahlar ilk olarak iç işlerini düzeltirlermiş. Sonra sefere çıkarlarmış. Zira Selahattin Eyubi’nin söylediği gibi “ Dostları ile uğraşanlar düşmanları ile savaşamaz” Bütün bu yazımda bahsettiğim o ideal başkanı tanıdınız mı? Tanıdığınız bu başkanların Dünya lideri Recep Tayyip Erdoğan’a yol arkadaşı olması lazım. Reis bazen yalnızım derken o ideal başkanların çıkıp, “yalnız değilsiniz biz varız “demeleri gerekiyor. Hem de çok acil olarak.

Rifat Sait
24.Dönem İzmir milletvekili
BASAM (Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi) Başkanı
Mail: rifatsait@balkangunlugu.com Twitter: @saitrifat
Facebook: www.facebook.com/rifat.sait instagram: rifat.sait


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık