KINIK BELEDİYE BAŞKANI 2. KEZ TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ YÖNETİMİNE SEÇİLDİ

Kınık Belediye Başkanı Dr Sadık Doğruer Türkiye Belediyeler Birliğinin İstanbul'da düzenlediği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının 4. kez tek aday olarak Başkan seçildiği Genel Kurulda 2.defa yönetime seçildi.

KINIK BELEDİYE BAŞKANI 2. KEZ TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ YÖNETİMİNE SEÇİLDİ

Kınık Belediye Başkanı Dr Sadık Doğruer Türkiye Belediyeler Birliğinin İstanbul'da düzenlediği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının 4. kez tek aday olarak Başkan seçildiği Genel Kurulda 2.defa yönetime seçildi.

 KINIK BELEDİYE BAŞKANI 2. KEZ TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ YÖNETİMİNE SEÇİLDİ
26 Mayıs 2016 - 13:43

Kınık Belediye Başkanı  Dr Sadık Doğruer Türkiye Belediyeler Birliğinin İstanbul'da düzenlediği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının 4. kez tek aday olarak Başkan seçildiği Genel Kurulda 2.defa yönetime seçildi.

 Cevdet ŞEN: Egemetropol/Kınık Encümen Üyeliklerine ; Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan, Altındağ Belediye Başkanı Dr. Veysel Tiryaki, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar'ın seçildiği Meclis Başkanvekilliğine Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur'un seçildiği Meclis Asil Katip Üyeliğine Şanlıurfa Haliliye Belediye Başkanı ile birlikte 2.kez seçilerek  Kınık'ı tanıtımı açısından önemli bir başarı elde etti

Toplantının açılış konuşmasını yapan Birlik Başkanı Dr. Kadir Topbaş, “Yerel yönetimler olarak vatandaşlarımızın mutluluk ve huzurundan birinci derecede sorumluyuz. İnsanlar huzur içinde yaşayacakları ortamı bizden bekliyorlar. TBB olarak bu doğrultuda çok ciddi adımlar attık. Merkezi yönetime gerek yasal düzenlemeler esnasında gerekse kanun teklifleri hazırlayarak görüş bildirdik. Bu noktada desteğini esirgemeyen başkanlarımıza ve meclis üyelerimize sonsuz teşekkürlerimi sunarım” dedi.

 Kayseri Büyükşehir Belediye eski Başkanı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki’nin Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak 65. Hükümet’te yer almasını memnuniyetle karşıladığını belirten Başkan Topbaş, “Yerel yönetimlerin önemi her geçen artıyor ve yerel yönetimlerden yükselen isimlerin başarıları da göğsümüzü kabartıyor. Yerel yönetimler ne kadar güçlenirse ülkemiz de o kadar büyüyecektir” dedi.

 Konuşmasında Türkiye Belediyeler Birliğinin çok önemli hizmetler yaptığını kaydeden Başkan Topbaş, “Birliğimizi oluşturan siz mensuplarımıza ciddi destekler vermekteyiz. Bütçe dengesine çok dikkat ediyoruz” dedi. TBB bütçesinin kullanımıyla ilgili de bilgi veren Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Önemle üzerinde durduğumuz bir projemizi daha hayata geçireceğiz. Bu projemiz Belediye Akademisi. Bu Akademide sizler olsun, belediye çalışanları olsun ciddi eğitim alabilecekler. Bu akademimiz uluslararası ölçekte eğitim verecek. Bütçemizin büyük bölümünü ihtiyaçları göz önüne alarak, gelen teklifleri göz önünde tutarak ve tüm belediyelerimize belirli oranlarda yardıma devam ederek harcıyoruz. Bütçemiz el verdiği müddetçe bizlerden istenilen araç ve ekipman benzeri talepleri yerine getireceğiz” dedi.

 Yerel yönetimlerin kendi şartlarında mucizeler yarattığını belirten Topbaş, “Hükümetimizin yerel yönetimlere destek vermesi konusunda bizzat girişimlerde bulunuyorum. Her ortamda bunu dile getirmeye çalışıyorum. Yerel yönetimlerin yetkilerinin artırılması, kaynaklarının çoğaltılması ve imkân verilmesi durumunda şehirlerimizin çok daha güzel yerler olacağına inanıyorum. Eskiden yerel yöneticilerin kapısından giremediği ortamlarda artık söz sahibi, yerel politikaları belirleyen aktörler haline geldik. Uluslararası düzeyde BM ve AB gibi platformlarda sürekli toplantılara çağrılırken; yerelde başkanlarımızın ve meclis üyelerinin özlük hakları, bölgesel eşitsizliği giderme amacıyla farklı bütçe uygulamaları ve kamulaştırmasız el atma davaları gibi konuların çözümü için yoğun mesai harcıyoruz. Sizlerden Birliğimize ulaşan her türlü talebi cevaplamak için elimizden geleni yapıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

2015 yılı faaliyet raporunu özetleyen TBB Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, Birliğimizin faaliyetlerinden bahsettiği sunumunda, 64. Hükümet Eylem Planında TBB’nin yerel yönetimleri ilgilendiren 23 konuda çalışmaya destek verecek kurumlar arasında yer aldığını belirterek Birliğimizin ülke gündemindeki öneminin arttığını vurguladı. Güngör, ayrıca sığınmacı krizi konusunda yerel yönetimlerin yükünün hafifletilmesi amacıyla ilgili belediyelere ek kaynak oluşturulması için girişimlerde bulunulduğunu belirtti.

TBB Encümen Üyesi ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın Başkanlık ettiği Divanda ayrıca Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol ve Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer yer aldı.

 Faaliyet raporunun görüşülmesinin ardından “2015 yılı bütçe kesin hesabı”, “TBB Konukevi’nin konaklama ücretlerinin belirlenmesi”, “Yurtdışı işbirlikleri için meclisten izin alınması” ve “TBB disiplin amirleri yönetmeliğinin görüşülmesi” başlıkları ele alındı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum