ARTI KAZIK YETMEDİ Mİ ?

Geçtiğimiz haftalardan itibaren İzmir ulaşımında uygulamaya konan yeni bir sistemi burada kamuoyunun dikkatine sunmak ve detaylarını halkımıza aktarmak istiyoruz. Önceki ay İZBAN'da başlayan "Artı para" yani gittiğin kadar öde adlı ücret sistemi 1 Nisan

ARTI KAZIK YETMEDİ Mİ ?

Geçtiğimiz haftalardan itibaren İzmir ulaşımında uygulamaya konan yeni bir sistemi burada kamuoyunun dikkatine sunmak ve detaylarını halkımıza aktarmak istiyoruz. Önceki ay İZBAN'da başlayan "Artı para" yani gittiğin kadar öde adlı ücret sistemi 1 Nisan

ARTI KAZIK YETMEDİ Mİ ?
15 Nisan 2018 - 11:27

Geçtiğimiz haftalardan itibaren İzmir ulaşımında uygulamaya konan yeni bir sistemi burada kamuoyunun dikkatine sunmak ve detaylarını halkımıza aktarmak istiyoruz. Önceki ay İZBAN'da başlayan "Artı para" yani gittiğin kadar öde adlı ücret sistemi 1 Nisan itibarı ile belediye otobüslerine de taşınmıştır. Seferihisar'a yönelik yapılan bu çalışma her ne kadar Büyükşehir Belediyesi tarafından "Bu model çok tuttu", "Çabuk alıştık", " Yarı yarıya ucuz", "Vatandaşlar çok sevdi", "Örnek uygulama" şeklinde lanse edilse de işin aslı hiç de görüldüğü gibi değildir. Reklam malzemesi yapılan bu sistem aslında tamamen bir aldatmacadan ibaret olup halkımızı kandırmaya yönelik bir algı operasyonudur. Kelime oyunlarının altında aslında gizli bir zam yatmaktadır.
"Artı para" kavramı sanki belediye olarak vatandaşın cebine ilave bakiye yükleniyormuş gibi bir anlam ortaya çıkartmaktadır. Oysa ki, tam tersine yolculara kartlarına fazladan para yüklenmesi istenmekte ve gizli zam yapılan biniş ücretlerinde eskisine nazaran daha fazla para tahsil edilmektedir. Biz bu yüzden bu uygulamayı artı para değil eksi para olarak adlandırmak istiyoruz.
Hadi İZBAN'a bu eksi para sistemini getirdiniz, ESHOT'un zararını bu kuruma yıktınız, peki otobüslerde bu uygulamaya ne gerek vardı? Bu yeni sistemle birlikte daha önceden çalışan 730 numaralı Seferihisar-Fahrettin Altay Aktarma hattı kaldırılarak yerine, 985 No'lu Seferihisar-Üçkuyular İskele hattı getirilmiştir. Yani durak aynı alanda 500 metre yakına taşınmış ve bir durak ilave edilmiştir. Burada şu noktanın altını özellikle çizmek istiyorum, daha önceden 5 lira olarak belirlenen tarife ücreti ise 5 lira 46 kuruş olmuştur. Yani 46 kuruşluk örtülü zam yapılmıştır.
Toplam 44 kilometre olan güzergahta 15 kilometrenin üzeri ilave ücretlendirmeye tabi olup, yarı yolda inen hemşerilerimize inişlerde kart bastığı validatörler vasıtası ile para iadesi yapılmaktadır.
Baktığımızda yarı yolda inen yolcular için faydalı gibi gözüken bu uygulama aslında hatalı bir karardır. Belli ki yine masa başında hazırlanan bu değişiklik, kurumun halkın taleplerine ve İzmir gerçeklerine ne kadar yabancı olduğunun da bariz bir göstergesidir. Çünkü, bahsedilen bu hattı kullanan yolcuların yüzde 90'a yakını ilk durakta binip son durakta inen yolculardır. Yani ana amacı ilçe seferi olan bu otobüse binen yolcuların sadece az bir kısmı yani, Yelki ya da Ulamış'ın yerli halkı yarı yolda inmektedir. Bu noktada hatırlatmak isterim ki, Seferihisar'a gidecek hemşerilerimizin büyük bir kısmı da nispeten daha ucuz olan dolmuşları tercih edip 4 ve 4,5 lira biniş ücreti olan minibüsleri kullanmaktadır. Zaten Güzelbahçe, Narlıdere ya da Balçova gibi bölgelerde inecek bir yolcu yarım saat hatta 40 dakikada bir kalkan ve hınca hınç dolu giden bu otobüsü değil, 8, 5, 82, 554, 169, 969 gibi beş dakikada bir geçen ve genelde körüklü otobüslerin çalıştığı, 2 lira 86 kuruş ücretlendirme yapılan hatları tercih etmektedir. Yani getirilen bu değişiklikle farkında olmadan hiç gereği yokken yeni bir kaosa daha yol açacaksınız. Otobüsü sadece durakta gören ve ilk kez ESHOT'ta görev alarak ulaşım alanında çalışan yöneticileriniz bilmeyebilir ama bir gün Fahrettin Altay Aktarma Merkezi'ne giderek öfkeli vatandaşların dertlerine bu seferlik kulak verin, şikayetlerini dinleyin bakalım sizlere ne diyecekler...
Diğer yandan, sistemin düzgün işlemesi zaten mümkün değil. İndi bindi esnasında yaşanan yoğunluk malumunuz. Yaz aylarında halkın otobüslerde balık istifi gittiği ve en yoğun zamanlarda bu sistemi nasıl işleteceksiniz? Vatandaşın işi gücü kalmadı şimdi bir de inerken kapıda kart mı basacak? Zaten belli ki, inancınız olmadığından bir de Seferihisar otobüslerinde sistemin işleyişini sağlamak için artık muavinler görev yapıyor. Sadece bu durum bile koskoca ESHOT'un dolmuşçu zihniyetiyle yönetildiğinin, yaşanan yönetim zafiyetinin en belirgin göstergesidir. Üstüne kartını basmayı unutan ya da inişlerde kart okutmayanların kartları iptal edilecek. Yaptığınız duyuruda böyle ilan ettiniz. Hayır İzmirlilere güveninizde mi kalmadı? Her şey bir yana, yaptığınız bu hatanın bedelini de yine kendi emekçinize kesiyorsunuz. Sırf kendi hatanız yüzünden, öfkeli vatandaşla muavinleri karşı karşıya getireceksiniz. Bizce bu kadar karmaşaya hiç gerek yok. Siz en iyisi en iyi yaptığınız işi yapın, gelin bu sistemden vazgeçin ve toptan kağıt bilet uygulamasına geri dönün. Kart, iade, artı para sistemi gibi işler ESHOT'un boyunu aşar. Bilet fiyatlarını da standart 10 lira yapın, olsun bitsin. 
Büyükşehir Belediyesi İzmir ulaşımını kolaylaştırması gerekirken, vatandaşlarımıza adeta eziyet etmektedir. Yaptığınız bu yanlış uygulamalar yüzünden vatandaşlarımız yanlarında hesap makinesi ile gezmek zorunda bırakılmaktadır. İzmir halkı sayenizde hesap uzmanı oldu. Hemşerilerimiz artık nereye kaç kilometre gitmiş, kaç para harcamış, ulaşım kartlarına ne kadar yüklemek zorundalar gibi hiç gereği olmayan detaylarla boğuşmaktadır. Sizlere sormak istiyoruz, İzmirliler çarpım tablosu ezberler gibi ulaşım ücret tablosunu ezberlemek zorundalar mı? Sözde "İzmirlinin lokmasını büyüteceğiz" diyenler şimdi tam tersine vatandaşın yediği lokmayı sayar gibi gittiği kilometreyi hesaplamaktadırlar.
Toplu ulaşımda yine devrim yapmaya kalktınız, İzmirlileri yine mağdur ettiniz. Lütfen artık devrim falan yapmayın, ulaşımı olduğu gibi bırakın. Gelin bu yanlıştan vazgeçin.
Belli ki, bu uygulama İzmir ulaşımında yaygınlaştırılacak ve eziyet dalga dala İzmir'in tamamına yayılacak. Yanlış olan bir uygulama üzerindeki bu ısrarınızı anlamakta inanın güçlük çekiyoruz. Eşitlik, adalet diyerekten gizli zammı ve ulaşım alanında halkımıza kesilen bu acı faturayı örtbas edemezsiniz. Siz değil miydiniz basit bir sistem ihalesini 9 kerede ihale eden? Siz değil miydiniz daha dün bu çağda hemşerilerimizi aynı otobüslere biletle bindirip eziyet eden? Siz değil miydiniz alacağınız 20 tane otobüs için tekrar tekrar ihaleye çıkıp iptal üstüne iptal kararıyla karşılaşan? Siz değil miydiniz toplu ulaşımda devrim yapıyoruz diyerekten aktarmalı sistemi getirip, Bayraklı'daki dar gelirli vatandaşımızı tek otobüsle gittiği yere üç vasıta ile taşıyan ve kente merkeziyle bağını kesen?
Artık halkın cebindeki paraya göz dikip indi bindi ücretini hesaplayacağınıza önce çalışmayan dolum cihazlarınıza, arıza yapan ve vatandaşı yolda bırakan belediye otobüslerine, yanlış işletme politikası nedeniyle balık istifi giden otobüslerinize, çalışmayan durak bilgi sistemlerine çare bulun. İzmirli bu yarım yamalak hizmetleri hak etmiyor. Burası Türkiye'nin üçüncü büyük ili. Burası Türkiye'nin batıya açılan kapısı. Başarısız ve vizyonsuz anlayışı ile çağın gerisinde kalan ve her seferinde hizmet yerine zam yapan ESHOT'ta yaşanan buhran yaptığınız bürokrat değişimleri ve görevden almalarla çözülecek gibi değildir. Bu kuruma köklü bir revizyon şarttır. Umarız bundan sonra yapılacak uygulamalar daha dikkatli gözden geçirilir ve ısrar ettiğiniz bu yanlış uygulamalardan da bir an önce vazgeçersiniz.

AK PARTİ İZMİR İL BAŞKANLIĞI
TANITIM VE MEDYA BAŞKANLIĞI


YORUMLAR

  • 0 Yorum