CHP'den Suriye açıklaması

ABD'nin Suriye'den çekilme kararı hakkında açıklamalarda bulunan CHP'li Ünal Çeviköz, “Türkiye, ABD'nin Suriye'den çekilme kararını fırsata dönüştürmeyi başarmalıdır” dedi.

CHP'den Suriye açıklaması

ABD'nin Suriye'den çekilme kararı hakkında açıklamalarda bulunan CHP'li Ünal Çeviköz, “Türkiye, ABD'nin Suriye'den çekilme kararını fırsata dönüştürmeyi başarmalıdır” dedi.

CHP'den Suriye açıklaması
21 Aralık 2018 - 11:25

CHP'nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı emekli büyükelçi Ünal Çeviköz, ABD'nin Suriye'den çekilme kararını yazılı açıklama ile değerlendirdi.

"ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'de bulunan ABD askeri unsurlarının çekileceği hakkındaki açıklaması Suriye'de yeni bir döneme girileceğine işaret eden önemli bir gelişmedir" diyen Çeviköze, bu kararın olası yansımalarının dikkatle değerlendirilmesinin yerinde olacağını kaydetti.

"KIŞ ŞARTLARINDA VE BİR KAÇ AY SÜRECEĞİ DİKKATE ALINMALI"

Her şeyden önce, bu çekilmenin kış şartlarında gerçekleşeceği ve normal koşullarda birkaç ay süreceğinin dikkate alınması gerektiğini belirten CHP'li Çeviköz, "Dolayısıyla, bölgede yeni bir askeri hareketliliğin başlayacağı da gözden kaçırılmamalıdır. Bu hareketliliğin herhangi bir olumsuzluğa yol açmaması önem taşımaktadır" dedi.

"KARAR, KOALİSYON GÜÇLERİNİN TÜMÜYLE ÇEKİLECEĞİ ANLAMINA GELMEMEKTE"

Çeviköz, ABD askerlerinin çekilmesinin ABD önderliğindeki koalisyonun Suriye topraklarında IŞİD'e karşı sürdürdüğü mücadelenin tamamıyla sona erdiği ve koalisyon güçlerinin tümünün Suriye'den çekileceği anlamına gelmediğinin anlaşıldığını kaydetti. Çeviköz, "Nitekim, koalisyona katılan diğer ülkelerin henüz askerlerini çekme niyetinde olmadıklarını açıklamaları da bu bağlamda dikkati çekmektedir" diye konuştu.

YABANCI ASKERİ UNSURLAR DA ZAMAN İÇİNDE ÇEKİLMELİ

CHP'nin öteden beri Suriye'nin egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve siyasi birliğine verdiği önemi vurgulayan bir yaklaşım içinde olduğunu ifade eden Ünal Çeviköz, "ABD askerlerinin çekilmesinin Suriye'de bu konularda olumsuz bir gelişmeye yol açmamasını umuyoruz. Suriye topraklarında bulunan yabancı askeri unsurların zaman içinde ABD örneğinde olduğu gibi çekilme kararı almalarının Suriye'nin geleceği hakkındaki kararları Suriyelilerin vermesine de olumlu katkıda bulunacağını düşünüyoruz" dedi. Çeviköz, şöyle devam etti:

"SURİYE İLE TÜRKİYE ARASINDA DİYALOG ORTAMI SAĞLANMALI"

"CHP, Suriye dahil olmak üzere, Türkiye'nin komşu coğrafyasını oluşturan Ortadoğu bölgesinde mevcut tüm sorunların askeri güç kullanmaksızın, barışçı yollardan ve diplomasiye ağırlık verilerek çözümlenmesinden yanadır. Bu yaklaşım tüm aktörlerle diyalog içinde bulunulmasını da gerekli ve zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda, Suriye ile Türkiye arasında, Adana mutabakatı ruhuna uygun olarak, sorunun çözümüne katkıda bulunacağı muhakkak olan diyalog ortamının sağlanması da büyük önem taşımaktadır.

"FIRSATÇI MACERACI UNSURLAR OLABİLECEĞİ DİKKATA ALINMALI"

Çekilme kararının yaratacağı ortamda, Suriye'nin egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve siyasi birliğine zarar verebilecek fırsatçı ve maceracı davranışlar içine girmek isteyecek unsurların olabileceği de dikkate alınmalıdır. Bu tür davranışlardan kaçınılması gerekir. Cenevre'de sürdürülen barış görüşmelerinin ve Suriye Anayasasının hazırlanması çalışmalarının bu bağlamda daha da önem kazandığı düşünülmektedir.

"TÜRKİYE BİR FIRSATA DÖNÜŞTÜRMEYİ BAŞARMALIDIR"

Türkiye, ABD'nin Suriye'den çekilme kararını bölgesel sahiplenme, iyi komşuluk ilişkileri ve iç işlerine karışmama prensibi çerçevesinde bir fırsata dönüştürmeyi başarmalıdır. Defalarca vurguladığımız gibi, bölgede barışın sağlanmasına yönelik arayışlarda CHP'nin ortaya attığı Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı (OBİT) önerisi bu bağlamda önemli bir fırsat oluşturacaktır."

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum