Dolar 4 liranın altına iner m

ABD’nin Suriye’ye müdahale ihtimali jeopolitik endişeleri yükseltirken Trump’ın Twitter mesajlarıyla dövize yönelim arttı. Dolar 4.1815 TL ile rekor tazeledi. Peki dolar tekrar 4 liranın altına iner mi?

Dolar 4 liranın altına iner m

ABD’nin Suriye’ye müdahale ihtimali jeopolitik endişeleri yükseltirken Trump’ın Twitter mesajlarıyla dövize yönelim arttı. Dolar 4.1815 TL ile rekor tazeledi. Peki dolar tekrar 4 liranın altına iner mi?

Dolar 4 liranın altına iner m
12 Nisan 2018 - 10:23

Piyasalardaki yüksek oynaklık devam ediyor. Dolar kuru yeni bir rekor kırar  tarihi zirvesini yineledi. 

Milliyet'ten Zeynep Aktaş'ın haberine göre; 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 14.70 ile rekor tazeledi. Yabancıların TL’deki pozisyonlarını azaltarak dövize geçmeleri, kurun da yükselişine ivme kazandırıyor. Suriye’de kimyasal silah kullanımı söylemlerine ABD’nin tepki vereceğini açıklaması sonrasında Trump’ın Twitter’da “Hazırlan Rusya, füzeler Suriye’ye geliyor” yazması piyasalarda sert dalgalanma getirdi. BIST 100 Endeksi 106.624 seviyesine kadar geriledi. 
 

ZORLU BİR SÜREÇ


Kurdaki yükselişin kalıcı olup olmadığı ve tekrar 4 liranın altına inip inmeyeceği merak edilen en önemli konu. Görüntü, önümüzde zorlu bir sürecin olduğu yönünde. Merkez Bankası’nın nisan toplantısı önemli. Yabancılar enflasyonun yükseleceği ve faizlerin artmayacağı beklentisiyle TL’den çıkarak alternatiflerini değerlendiriyor. 

Bu da TL varlıklarında sert fiyat hareketlerini getiriyor. Ata Portföy Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Gerz, “Faizleri baskı altında tutarsanız hem döviz kuru, hem de döviz talebi artar. Bunu son yıllarda yeniden tırmanışa geçen döviz mevduat hesaplarından da görmekteyiz” diyor.
 

YABANCI BASKISI DEVAM EDECEK


Görünen o ki, faizler artıncaya kadar yabancıların baskısı devam edecek. Bu nedenle kurda hemen  sakinleşme zor görünüyor. Küresel gelişmeler bu kadar sıcakken güvenli liman olarak döviz kurlarına sığınanlar bir süre daha canlı kur hareketlerine neden olabilecek. 

Dolar/TL’de ilk ciddi direnç 4.20’de. Riskler arttıkça hareketin 4.5 TL’ye kadar gerçekleşme ihtimali söz konusu. Ancak bu olasılık gerçekleşse dahi yıl sonuna doğru 4.20’li seviyelerde dengelenme görebiliriz. BELİRSİZLİKLERİN KALKMASI ÖNEMLİ 


Kısa vadede Merkez Bankası’nın atacağı adımlar, küresel jeopolitik gelişmelerdeki tansiyon düşüşü ile birlikte kurun 4 liranın altına doğru çekilmesini sağlayabilir. Türkiye’ye sıcak para girişi de kurda geri çekilmeyi destekleyecek unsurlar arasında. Ancak yabancıların para kazanma iştahının sürmesi TL’nin baskı altında kalmasına yol açacaktır. Öte yandan belirsizlikleri ortadan kaldıracak her gelişme fiyat hareketlerine olumlu yönde yansıyacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum