BUGÜNDEN BAŞLAYIN


2020 de 365 gün yaşadık. Bu 365 günün birçok saatini başkaları ile geçirdik fakat başkaları ile geçirdiğimiz her bir saat, her birimiz için farklı anlamlar ifade etti. Çünkü her birimiz ortak bir zaman dilimini paylaşıyor olsak da bakış açılarımız, algılarımız ve olaylara kattığımız yorumların farklı oluşu sebebi ile aynı deneyimler ile ilgili farklı düşünceler ürettik. Dolayısıyla farklı duygu ve davranışlar içine girdik. Çünkü 2020’de yaşadıklarımız değil yaşadığımız olaylara verdiğimiz anlamlar önemliydi. Olaylardan çıkarsadığımız anlamlar değiştiğinde duygularımız ve davranışlarımız değişti. Davranışlar alışkanlıkları, alışkanlıklar da karakterimizi etkiledi.
Dolayısıyla algılarımız; geçmişin değerlendirmesini, bugünün anlamını ve yarının planını etkilemiş oldu. Yani hayatımızı..

Her yeni yıldan beklentilerimiz, dileklerimiz ve amaçlarımız oluyor. Fakat araştırmalar gösteriyor ki bu dilekleri gerçekleştirenlerin oranı yaklaşık %10. İlk zamanlarda insanlar dilek ve amaçlarına yönelik hareket ediyorlar ancak bir süre sonra çeşitli sebeplerle sonuca ulaşamıyorlar. Bunun en başlıca sebeplerinden biri insanların gerçekçi planlar yapmamaları, gerçekçi beklenti ve düşüncelere sahip olmamalarıdır.
İnsanların ihtiyaçlarından daha fazlasını istemeleri, yüksek beklentilere sahip olmaları eğer zaman içinde bunları gerçekleştiremezlerse kendileri ile ilgili “Yetersizim” düşüncesi üretmelerine sebep olur. Algılarımız, bakış açımız ve dolayısıyla beklentilerimiz değişmediği sürece geçmiş yıllarda gerçekleşmeyen dilekler muhtemelen bu yılda gerçekleşmeyecektir.
Ve gerçekçi olmayan beklentiler, umutsuzluk doğuracaktır. Bu yüzden aldığınız kararlarda; kendiniz, diğerleri ve olaylarla ilgili yaptığınız yorumlarda düşüncenizin “Ne kadar gerçekçi ya da uygulanabilir” olduğunu sorabilirsiniz.

Sıklıkla karşılaşılan bir diğer sorun ise motivasyon kaybı. Çünkü bir şeyler yaparken örneğin yemek hazırlarken, evi toplarken, işe ya da markete giderken anın tadını çıkarmıyorsunuz.
Ya geçmişin değerlendirmesini, keşkelerinizi ya da gelecek planlarınızı ve kaygılarınızı düşünüyorsunuz. Hal böyle olunca da yolda yürürken güneşin teninize değen sıcaklığını hissetmiyor ya da toprağa düşmüş yağmur kokusunu duymuyorsunuz. Zihniniz düşüncelerle bazen o kadar dolu oluyor ki buzdolabının kapağını açıp yaklaşık 20 sn  “Ne alacaktım” diye düşünüyorsunuz. Çünkü zihniniz ya geçmişte ya da gelecekte.. Oysa önemli olan yaşadığınız andır. Bırakın yemek yaparken soğanın o kavrulurken ki kokusunu, yemeğe suyu eklediğinizde çıkardığı o kuvvetli sese verin kendinizi. Yolda yürürken yanınızdan geçip gittiğiniz ağaçları, kuşların sesini ya da dalgaların kıyıya vuruşunu dinleyin. Tüm duyularınızla o an orada olun. Ayağınızla bastığınız yer yumuşak mı sert mi? Etrafta nasıl bir koku var? Peki hangi sesleri duyuyorsunuz? Tam da şu anda ağzınızda nasıl bir tat var? Tam da şimdi anın farkına varın. 2021 ya da yarın değil, bugünden başlayın.
 
                                                                                               Uzman Psikolog