GELENEKÇİ SİYASET Mİ, YENİLİKÇİ SİYASET Mİ ?
Mesut Gencer

Mesut Gencer

GELENEKÇİ SİYASET Mİ, YENİLİKÇİ SİYASET Mİ ?

26 Mayıs 2018 - 12:13

İttifaklar kuruldu,Cumhurbaşkanı adayları,milletvekili adayları belirlendi ve YSK’na teslim edildi. Adaylar 24 Haziran’da milletin terazisine tartılmak için görücüye çıktılar. Özellikle muhalefet kanadında milletten umudu olmayanlar listelerdeki yerlerini beğenmediler.Parti içi liste tartışmaları ayyuka çıktı. Kurucu genel başkan yardımcısından tutun partisinin çilesini çekmiş pek çok isim ya liste dışı kaldı yada sıralamada sonlara yazıldı. Hal böyle olunca fırtınalar koptu adaylar ve teşkilatlar bazında istifalar peş peşe geldi.
Seçim takvimi işlerken tabii olarak partiler seçim beyannamelerini açıklıyor ve seçmenden destek bekliyor.Muhalefet cephesi yapılanları yıkmak, iktidar cephesi ise yaptıklarının üzerine daha iyilerini yapmak istediklerini beyan ediyorlar. Bu gelişmeler yaşanırken muhalefet gelenekçi siyasetini iktidar ise yenilikçi siyasetini hayata geçirmek için mücadele edecekler. Hangisinin kabul göreceği doğal olarak 24 Haziran’da milletin terazisinde tartılacak. Her seçim döneminde olduğu gibi bu seçim döneminde de görüyoruz ki elle tutulur projeleri ve gelecek vizyonu olmayanlar sanal ve suni gelişmelerden medet umar hale geldi. Siyaset ülkenin bekası, güvenliği, büyümesi,adaletin temini ve milletin ihtiyaçlarına cevap verecek mahiyette yapılırsa seçmenden karşılık buluyor. Ülkenin ala verelere dala verelere zaman ayıracak kadar lüksü olmadığını millet çok iyi biliyor. Milletçe ve ülke olarak kurtuluş savaşından bugüne pek çok mübadeleler atlatan ve her seferinde var olma mücadelesi veren kadirşinas milletimiz; daha akılcı ve somut verilere dayanarak tercihlerini yapıyor. Önümüzdeki seçimlerde de yine aynı akılcı ve yenilikçi düşüncesini sandığa yansıtacaktır.
Devlete yöneticilik,millete liderlik ancak ve ancak mensubu olunan yada Genel başkanlığını yaptığınız parti içerisindeki liderlik duruşu ile demokrasi,adalet, birlik ve beraberlik içerisinde parti içi huzuru temin ederek mümkün.Seçim takvimi belli olduktan sonraki süreçte gelenekçi yapının devlet yönetmek gibi bir derdi olmadığını, millet vekili listelerinin açıklanmasıyla birlikte millete hizmet etmek gibi bir düşüncelerinin ve samimiyetlerinin olmadığını daha net gördük. Siyasi partiler ve liderleri devleti yönetmeye potansiyel adaylardır. Her an seçim olacakmış gibi hazırlıklı olmak durumundadırlar.Zira siyaset kurumunun ve yöneticilerinin işi budur. Kırsal kalkınma kooperatifinden değil seksen milyonluk ülkeden bahsediyoruz. Kaldı ki en küçük yönetim birimlerinden olan kooperatif yada STK’ların bile kendi içerisinde her olasılığa hazırlıklı oldukları da gerçektir. İşin doğası gereği iktidar her zaman vardır.Önemli olan muhalefetin olması ve daha etkin iktidara alternatif projeler üreterek demokrasinin sağlam temeller üzerine oturtularak sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Mevcut durumda görüyoruz ki beş siyasi parti kapı kapı dolaşarak Cumhurbaşkanı adayı arayışı içerisine girdiler. Bu geçen sürede millet nezdinde samimiyet testinden geçtiler. Daha hazırda Cumhurbaşkanı adayı olmayan siyasi partinin ülke sorunlarını çözecek ; eğitimi, ekonomiyi, sağlığı, turizmi, tarımı vs. daha iyi yere taşıyacak projelerinin olmasını beklemek öyle zannediyorum ki ölüden medet ummak gibi bir şey olur. Zaten ortaya çıkan Cumhurbaşkanı adayları da projelerini yapılanları yıkmak üzerine kurguluyorlar. Ekonominin battığını söylüyorlar bununla beraberde işkembeyi kübradan atıyorlar. Öğrenciye ikramiye, işsize vatandaşlık maaşı, kele şimşir tarak, köre badem göz vaadinde bulunuyorlar. Ekonomin iflas ettiği söylüyorsunuz, vaad ettiklerinizi nasıl vereceksiniz? Eğer ekonomi batmadıysa niçin yalan söylüyorsunuz? Ya da bu milleti tutarsızlıklarınızı,yalan dolanlarınızı,iftiralarınızı anlamayacak kadar geri zekalı mı zannediyorsunuz? Millete saygısı olmayanın milletten göreceği karşılığın ne olduğunu bildiğiniz halde bunlar çaresizliğinizin beyanları mıdır?
Bu ülkede laf ola beri gele dönemi geride kaldı. Sizleri çok iyi anlıyorum. İnsanın en büyük direnci kendi gelişimine ve değişimine olan kuvvetli direncidir. Kendi gelişiminize ve değişiminize olan dirence bu aziz milleti ortak etme fikrine kapılmanız ve ısrarla gelenekçi zihniyeti sürdürme çabalarınızın millet nezdinde karşılığı yoktur. En büyük yolsuzluk milleti çıkmaz yola davet etmek, en büyük hırsızlık ise milletin samimi duygularını etkileyerek umutlarını çalmaktır. Ülkenin geleceğini milletin huzurunu düşünen siyaset anlayışı, güçlü ve uygulanabilir projelerle, samimiyetle gelenekçi zihniyetten üretken yenilikçi zihniyete geçerek sağlanacağı bilinmeli. Türkiye artık dünün Türkiyesi olmadığı gibi, genç dinamik eğitimli sağduyulu seçmenlerinin ülkesi bayrağı ve milleti için,kendi gelecekleri için tercih yapacaklarını göz ardı etmemek gerekiyor. Daha kendi siyasi partisinin içerisinde istediği yerde sırada olamadığı için kaos çıkaranlar inanın ki ülkeyi yangın yerine dönüştürür. Önce kendi evinizin içerisindeki barışı sağlayın,birlik ve beraberliği oluşturun millete saygı duyun vakti geldiğinde bu millet size de yetki verecektir. Yeterki siz gelişime ve değişime direnmeyi bırakın. İnanın bu millet yediden yetmişe her şeyi çok net görüyor.Yıkanı da yapanı da yapacağı da çok iyi biliyor.
24 Haziran seçimlerine giderken bu seçimlerin sıradan bir seçim olmadığı, siyaset üstü düşüncelerin hakim olduğu ve rakibin içeride değil dışarıda olduğu bilinen ve tercihleri de bu yönde olacak bir seçim olduğu gerçeğidir. Bu gerçeklerle birlikte uzlaşı kültürünün hakim olduğu, bugüne kadar elde edilen kazanımlarımızın heba olmaması,ülkemizin istikbali ve tam bağımsızlığı için oy kullanmak en temel ve milli görevimizdir. Devlet bizim, vatan bizim,bayrak bizim,gelecek bizim. Tercih aziz milletimizindir.
Saygılarımla…

YORUMLAR

  • 0 Yorum