NEZİHA ÖVÜNÇ

NEZİHA ÖVÜNÇ

HİÇ

11 Mayıs 2020 - 03:20

 Büyük büyük laflar eden, insanlara tepeden bakan, egosundan bastığı yeri görmeyen, ben ben demekten sen kelimesini unutan, kendini hikmetli, olağan üstü, harkulade diye tanımlayan ey insan! Bir HİÇ sin HİÇ! Hem manen, hem de madden HİÇ sin! Dünyadaki cülmün bir toz tanesi kadar, evrende ise bir hiç kadarsın. Kimseye değildir sözüm. Sözüm ortayadır.

Beğenen alır. Bir kıssadan hisse gerek belki de insana. Baktığın her yerde gördüğün Allah’ı eğer görebilseydin her fanide acaba yine der miydin ben ben diye? Bir HİÇ olabilirisin! Herkes olabilirsin! En olabilirsin! Asıl mesele manevi alemde HİÇ olabilmektir. HİÇ lik makamına erebilmektir. HİÇ olmak demek, hiç bir şey yapmayıp eylemsiz kalmak veya fikirsiz olmak değildir.

HİÇ olmak ERDEM dir. Hz. Muhammet Mustafa(s.a.v) dahi kendinin bir hiç olduğunu, kendisinde görünen güzelliklerin ona ait değil, Allah’ın bir yansıması olduğunu ifade etmişken, ey insan! Sen HİÇ lik makamına ermeyi öyle kolay mı sandın? Manevi anlamda HİÇ lik makamına erdiğinde, bu dünyadaki her şeyi bitirmiş olup, asıl büyüklüğü, asıl gücü, asıl harkuladeliği, asıl hikmeti o vakit bulmuş olursun. Bir hikayeyle örnek verip konuyu özetlemek istiyorum:

Kaymakamı ziyarete gidecek köy halkı, garip dervişi de yanlarına almış. Kaymakam beyin huzuruna vardıklarında, kaymakam makamında yokmuş. Herkes bir kenara oturup, kaymakamın gelmesini beklerken bizim derviş tesbih çekmeye başlamış sessiz sessiz. Bu esnada odaya giren kaymakam dervişe bir hışımla, ben geldim neden ayağa kalmıyorsun demiş. Derviş mahçup bir şekilde geldiğinizi farketmedim demiş. Dervişe kızan kaymakam, sen benim gibi bir insanın karşısında nasıl ayağa kalkmazsın der ve başlar sıralamaya... Ben vali olacağım yakında demiş, dervişte cevap olarak peki sonra ne olacaksınız? Diye sormuş! Daha sonra Başbakan, daha sonra da Cumhurbaşkanı olacağım demiş.

Garip derviş cevap olarak, peki sonra ne olacaksınız? diye sorduğun da ise bu sefer kaymakam geriye bir şey kalmıyor ki “HİÇ” demiş. Garip derviş kaymakama dönerek, işte ben o HİÇ im demiş! Anlayabilene bu hikaye bir derstir. Anlayamayana destan yazsak yine faydasızdır.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum