İDEAL ÖĞRETMEN
NEZİHA ÖVÜNÇ

NEZİHA ÖVÜNÇ

İDEAL ÖĞRETMEN

28 Ekim 2018 - 17:51

Şüphesiz en zor mesleklerin başında öğretmenlik yer alır. Öğretmen yalızca insan yetiştirmez önce, kendini yetiştirir.  Teorik olarak mesleki bilgiye sahip olması yetmez, bilgisini mesleki hayatının her aşamasında uygulayabilmesi gerekir. Kpss puanı yüksek genel kültür, genel yetenekten puan çıkarmış diye mesleğin kalitesini düşürecek insanları bu mesleğe kabul edilmesi doğru değildir.
Öğrencilerini sevmeyen yaptığı işi sıradan bir memuriyet gibi gören, öğrencisinin yüzüne bakmayarak araya mesafe koyduğunu düşünen, veliyi kendine muhatap dahi görmeyen, girdiği ortamlarda önce kimliğini öne süren, dersimi anlatır çıkarım, akşam olunca evime giderim başarı beni çokta ilgilendirmez diyen, sınıfta disiplin sağlama yöntemi şiddet olan, öğrencisini tanıyamayan, sınıf ortamında yalnızca bağırıp çağıran, problem çözme yeteneği gelişmemiş, konuşma yetisi dahi olmayan anlattığı dersi karşı tarafa geçiremeyen, öğrencilerle iyi ilişkiler kuramamış, saygı görmeyi bekleyen fakat saygı göstermeyen, velilerle saç saça baş başa, yumruk yumruğa dövüşen, öğretmenliği yalnızca para kazanma veliyi de müşteri olarak gören, adab-ı muhaşere kanunlarından habersiz insanlar, şüphesiz öğretmenlik mesleğine verilen değeri düşürmektedir. Yapılan mülakatların bu doğrultuda değerlendirilmesi gerekir. Kişilik vasıfları iyi analiz edilmelidir. Öfke kontrolü var mı? Çocuk sevgisi var mı? Problem çözme, analitik düşünme, iletişim, diksiyon.... Gibi nitelikleri var mı? Bunları iyi ölçebilecek yöntemler geliştirilmeli, bu doğrultuda mesleğe kabul edilmelidir. Bugün her hangi bir işe başlayacak bir insanın dahi, bu niteliklerinin olup olmadığına göre işe kabul edilip ve ya edilmediği bir zamanda, öğretmenlik gibi her mesleğe insan yetiştiren bir görevin, hiç bir mesleğe dahi kabul edilemeyecek insanların getirilmesi bir çok sorunun yaşanmasına ve eğitimin kalitesinin düşmesine neden olduğu ortadadır.
En kısa zamanda gereken düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde iyi rol, model olamamış öğretmenlerin yarattığı hasarlar yüzünden, 20-50 yıl sonra gerekli eğitimi alamamış nesillerin oluşturduğu, insan birikimini nasıl yapsak ta topluma yeniden kazandırsak diye kara kara düşünmek zorunda kalacağız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum