İRAN MESELESİ
NEZİHA ÖVÜNÇ

NEZİHA ÖVÜNÇ

İRAN MESELESİ

13 Ocak 2020 - 11:41

İranlı general Kasım Süleymani’nin öldürülmesi bir anda tüm dünyanın gündemi haline geldi.
Sizin için araştırdım, kimdir bu Kasım Süleymani; Irakta ABD askerlerine destek vererek, Irak’ın işgal edilmesine yardım etmiş. Suriyedeki müslümanları katleden Esad güçlerine destek vermiş, Filistindeki müslüman katliamında İsrail’le birlik olmuş. Müslüman kanının aktığı her yerde bir imzası bulunan komutanın, kendisinin de müslüman olduğunu öğrendim. Çok ilginç değil mi?
Asıl bu konuyu ilginç hale getiren, ne oldu da ABD ve İsrail için çalışan komutan birden ABD tarafından yok edildi? Ne oldu da Türkiye, ABD arasında krizler yaşanırken, Türkiye’ye destek vermeyen İran, şimdi ABD ye karşı birleşelim dedi?

Tek tek ülkeler bazında birlikte inceleme yapalım; ABD cephesinden konuyu değerlendirecek olursak, Kasım Süleymani olayını üstlendi. Bununla da kalmadı, İran’a ait bir uçağı düşürerek bunu da üstlendi. Sürekli konuştu, 51 bölge belirledik, şöyle yaparsanız şöyle karşılık veririz diye tehditler savurdu. Iraktaki üstelerini boşalttı ve İran’ın yaptığı füzeli saldırıdan tek kişinin burnu dahi kanamadan olaydan sıyrıldı.
İran cephesinden bakacak olursak; İran, komutanının ölümünün ardından ABD ye tehditler savurdu. İntikam yeminleri etti. ABD’nin Iraktaki zaten boşaltılmış üstünü bombaladı ve intikam alınmıştır dedi. Komutanının yasını tutarken bir de ABD tarafından uçağı düşürüldü. Bu kadar olay yetmiyormuş gibi Rusya uçağını bombalayan İran yanlışlıkla oldu, özür dileriz dedi.

Peki tüm bu olaylar karşısında Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, nasıl bir siyasi yol izledi? Olay ilk gündeme düştüğünde Erdoğan sessizliğini korudu. Olayın aydınlanmasını bekledi. İran ve ABD, Türkiye den bir taraf olmasını beklediyse de Erdoğan çizgisini bozmayıp iki tarafın arasında olan bu durumdan üzüntü duyduğunu belirtmekle yetindi. ABD ve İran aralarındaki husumetle meşgul iken, Erdoğan, Rusya ile anlaşıp, Marmara’ya doğalgaz getirdi. Libya’ya asker yolladı. Libya’da ateşkes kabul ettirdi, Suriye’nin bir bölgesini daha temizledi...

Genel olarak baktığımızda ise İran ve ABD’nin danışıklı dövüşüp, kriz alanı oluşturarak, sahte bir savaş havası yaratıp, Türkiye’yi de bir taraf olmaya zorlayarak savaşın içine çekmeye çalışmıştır. Asıl amacın Türkiye’yi yok etmek olduğunu anlayan Recep Tayyip Erdoğan bir kez daha siyasette dünya lideri olduğunu ispatlamış, krizi fırsata çevirip, yürüttüğü strateji ve zekası sayesinde oyuna gelmeyerek Türkiye’yi olası bir savaştan korumuştur. Tüm yaşanan bu olaylardan kazançlı çıkan taraf Türkiye olmuştur.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum