KADINA ŞİDDET
NEZİHA ÖVÜNÇ

NEZİHA ÖVÜNÇ

KADINA ŞİDDET

29 Kasım 2018 - 12:03

Kadına şiddet insanlığa ihanettir. Tüm dini inançlarda kadına verilen önem ortadayken, büyük bir kısmı inançlı olan bu toplumda 21.yy’a geldiğimiz uygarlık seviyesinde, hâlâ kadına şiddetin konuşuluyor olması dahi çok endişe vericidir. Peki nedir bu şiddetin etkenleri?
Ailesi tarafından değer görmemiş, sözüne itibar edilmemiş, şiddet görmüş, taciz edilmiş erkek çocuklarının belirli bir yaşa gelip bedenen güçlendiğinde kendisinden daha güçsüz gördüğü eşine, annesine, çocuğuna şiddet uygulayarak geçmişinden beri gelen eziklik duygusunu gidermeye çalışmasıdır. Sosyal hayatta erkek toplulukları arasında kabul görmeyen, bastırılan, ikinci sınıf insan muamelesi gören, önemsenmeyen erkek; evine geldiğinde eşine şiddet uygulayarak değer görmeye, saygınlık kazanmaya çalışır. Erkeklik yetisini ve işlevini kaybeden bunun suçlusu olarak karşı cinsi gören ve kadına şiddet uygulayarak tatmine ulaşma, iktidar olma ümidi ve gayretine giren erkek yine kadını hedef alır. Paranoyaklık ve öz güven eksikliği olan erkeklerinde kadına şiddet uyguladıklarını görüyoruz. Sürekli aldatılma düşüncesi, ihtimali, hissi içerisinde olan erkek; kadın eşini aldatmasa dahi önlem amaçlı eşine şiddet uygulayarak evliliğini kendince güvende tutmaya çalışır. Bir de boşanmak isteyen kadına şiddet uygulayan bir kesim erkek vardır ki, bunun sonu cinayete kadar gider. Reddedilen, istenmeyen, gözden çıkarılan erkek; eşinin boşandıktan sonra başka bir erkekle birlikte olabilme ihtimali karşısında kaygılanır. Kadını; bastırma, caydırma, korkutma çabası içine girerek şiddetin dozunu cinayete kadar götürür. Kendisini sözle ifade edemeyen bilgi ve kelime dağarcığı yetersiz kalan erkeğin, beden dili olarak kabul ettiği ve isteklerini karşı tarafa kabul ettirme yöntemi yine şiddettir.
Sonuç olarak kadını darp eden, şiddet uygulayan erkek ciddi rahatsızlıkları olan ve tedavi olması gereken bir vakadır. Tabloya baktığımızda aciz olan tarafın aslında şiddeti uygulayan erkek olduğunu görüyoruz. Kadın yalnızca bu acizliğin bir kurbanı...

YORUMLAR

  • 0 Yorum