AK Parti'de değişime ihtiyaç yok
RIFAT SAİT

RIFAT SAİT

AK Parti'de değişime ihtiyaç yok

01 Eylül 2019 - 11:52

 
Rifat Sait
 
Bektaşi'nin biri hocaya gitmiş: 

- Hoca bak, Kuran’da açık açık "NAMAZ KILMAYIN" yazıyor. (Nisa Suresi: 43) ayeti var!” demiş.
-Hoca demiş ki: “Devamını da okusana!”
Öyle ya, surenin devamında mealen:
“ Ey iman edenler! Siz sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, yolcu olan müstesna olmak üzere, cünüp iken de gusül edinceye kadar namaza yaklaşmayın. “ buyurulmaktadır.
-Bektaşi demiş ki;  “ hâfız değilim, daha fazla okuyamam.”
 
Şimdi bu fıkrayı bir süreliğine unutun, makalemin sonunda tekrar hatırlatacağım.
 
AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin 18.yaş kutlamalarında şu tarihi sözleri söyledi:
“Bize yeni Ömer’ler lazım”
Açıkçası beni çok etkiledi. Yani partideki eski Ömerler  yerine yeni Ömerler gelecek, daha net anlamıyla partide değişim olacak, dedi. Yeni Ömerler, Hazreti Ömer gibi adalet, Halis Ömer gibi cesaret sahibi olacak anlamına da geliyor.
Bu sözlerden sonra herkes kendini Ömer gibi görüp görev beklemeye başladı. İnşallah kimse sukutu hayale uğramaz.
 
Sayın Cumhurbaşkanımızın bu sözünü AK Parti teşkilatlarındaki arkadaşlarıma sordum ve yorum istedim. Lütfen bana kimse alınmasın. Sorduğum soruya facebook sayfamda gelen cevaplarda sanki biraz umutsuzluk vardı. Aslında piyasalardaki sıkıntının da esas nedeni bu umutsuzluk olabilir. AK Partinin ve dolayısıyla tabiki Sayın Cumhurbaşkanımızın esas bu soruna çok acil çözüm getirmesi gerekiyor.
 
AK Partideki eski dostlar, Sayın Cumhurbaşkanımızı çok seviyoruz ama daha önce de teşkilat ve bürokraside yeni ve etkili değişimler olacak demişti fakat istenilen veya beklenilen şekilde olmadı, yine aynısı mı olacak diye endişeleri var, bu da umutsuzluk oluşturabiliyor.
Sürekli değişim diyoruz ya. Değişimden kasıt, kimseyi üzmeden ve kaybetmeden, bürokrasi ve teşkilatın yarısından fazlasına yeni Ömerler ’in getirilmesi.
 Birkaç değişiklik değil, ciddi bir değişiklik yapılması bekleniyor. Ama bunlar yapılırken lütfen “Becayiş” şeklinde bir değişimin olmaması da en büyük arzudur.  Yani birini bir yerden alıp diğerini oraya, onu da buraya koymak şeklinde olmamalı.
Açıkçası birileri artık emekli edilmeli veya dinlendirilmeli. Kesinlikle ama kesinlikle adaletle, liyakatle ve akıllıca hareket edilmeli.
 En çok eleştirilen konu olan, başta belediyeler olmak üzere akraba ilişkilerine göre görev verilmesi  (Lipotizm) geriye dönük başlayarak engellenmelidir.
Değişim yapılırken AK Parti içindeki küskünlerin kazanılması da oldukça önemlidir. Eğer gerçekten isterseniz, doğru Ömerleri duygularla değil geniş çaplı gerçek ve samimi anketlerle, bölgelere göndereceğiniz güvenilir müfettişlerin raporları ve de bu müfettişleri de denetleyen ve çek eden çok gizli müfettişlerle bulabilirsiniz.
 
Bu arada Sayın Cumhurbaşkanımızın kastettiği yeni Ömerleri bütün Türkiye çok merak ediyor. Değişim sonunda sonuçtan millet mutmain olursa ki hepimizin duası öyle harika olur. Aksi durumda maazallah dağ-fare hikâyesi olursa mevcut olumsuz durum da değişmeyebilir, bu yazılan ve söylenenler tekrar eder, durur.
 
Sayın Cumhurbaşkanım, bu değişimi birkaç gazeteci veya her hangi birileri değil, sizi yürekten seven, vatanı için canını verecek, gelecekten endişe duyan samimi halk yığınları yani sizin de kararına saygı duyduğunuz millet istiyor. Onlar gerçek ve etkili bir değişimi bekliyorlar.
 
Vakit geldi. Değişim mutlaka olacak. İstiyoruz ve dua ediyoruz ki; bu tarihi değişim Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinizde olsun. O, değiştirirse bu güzel ülkeyi 2023’lere taşır ve güçleniriz. Âmâ Allah korusun başkalarının elinden olacak bir değişim bizi, hepimizi üzecektir. Onlara bu şansı vermeyin lütfen.
ABD’si, Avrupası, Fetosu, PKK’sı…v.s. topyekun  karşımızda. İçerde ise muhalefetin projeleri, uzmanları, iyi niyetleri falan yok. Tek dertleri engel olarak gördükleri Tayyip Erdoğan’ı indirmek. Yakın zamanda  Abdullah Gül’ün mahiyetinde Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı siyasi oluşumu çok da yabana atmamak lazım. Şu andaki mevcut durum Ak Partinin eski durumları gibi değil. Bu siyasi oluşumun alabileceği  %2-3 kadar bir oy onları tabiki iktidar yapmaz ama bu oylar Ak Parti içinden geleceği için yine Ak Partiye zarar verebilir.
Şimdi yazımın başındaki Bektaşi fıkrasına dönecek olursak.
Aslında tabiki Ak Partide önemli bir değişime şiddetle ihtiyaç var.
Düşmanlar ve rakipler birleşiyor ve güçleniyor. İstanbul’u, Ankara’yı, Antalya’yı Adana’yı, İzmir’i kaybetmişiz. Bu konuda akıllı ve sağduyulu yazarlar bu tehlikenin altını önemle çiziyorlar. Durumu çok iyi okumak gerekiyor.
Fakat siz eğer bütün bu söylediklerimizi önemsemiyor ve endişe duymuyorsanız, hatta kendinizden de çok fazla da eminseniz o zaman ben de diyorum ki:
“AK PARTİ’DE DEĞİŞİME İHTİYAÇ YOK”
AK Parti 24.Dönem İzmir milletvekili
BASAM (Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi) Başkanı
rifatsait@balkangunlugu.com
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar