(İç ve Dış) İşleri Bakanlıklarının ortak üniversal...
RIFAT SAİT

RIFAT SAİT

(İç ve Dış) İşleri Bakanlıklarının ortak üniversal değeri:rnB A L K A N L A R

19 Kasım 2018 - 07:44

* RİFAT SAİT
Hani nasıl derler, çok anlamlı mı ya da ortak kesişen kümeler silsilesi mi? Türkiye’de sayıları 15 milyonu geçen Selaniklisi, Arnavut’u, Boşnak’ı, Giritlisi, Rodoslusu, Pomak’ı, Bulgaristan göçmeni, Torbeş’i, bazen Haymatlos (Vatansız) yapılan Batı Trakyalısı, Rumeli’si, Evladı Fatihan-ı, özetle suyun öteki taraflısı be ya. “Bu kadar yok canım! “ diye itiraz edenlere, gel kardeşim matematik yapalım cevabını verenlerin şu sözlerini duyar gibi oluyorum: Yeni Türkiye Cumhuriyeti henüz daha 13 ya da 15 milyon iken, 1912 Balkan savaşları göçleri+1924 Lozan Mübadele göçleri+1956 Yugoslavya göçleri+1989 Bulgaristan göçleri Aralarda gelenler. Etti mi 15 milyon? Herkes bilmez, Yıldırım Beyazıt, Ankara savaşında Timur’a kaybedince, Osmanlı, Anadolu’dan kopuyor ve bir süre sadece Balkanlar’da var oluyor. Kim ne derse desin Türkiye’nin çimentosudur onlar. İstiklal marşını yazar, ilk Türkçe sözlüğü yazar, Kurtuluş savaşının önde gelen komutanlarını yetiştirir. İşte bu yüzden İçişleri Bakanlığımızın en önemli stratejik topluluğudur onlar.

Kamu diplomasisi

Diğer yandan Balkanlar’da yaşayan Türk, Arnavut, Boşnak, Pomak, Torbeş ile on milyondan fazla Türk ve Akraba Toplulukları yaşar Balkanlarda. Tarihi birlik, kan bağı, ortak inanç, ortak dava, ortak ticaret, kimi zaman ortak dil, ortak namaz, ortak halay… Türkiye için oldukça büyük öneme sahip olan Balkanlar, ülkemizin stratejik ortağıdır aynı zamanda. Rusya’sı, ABD’si, Çin’i, Avrupa’sı istila edercesine girerken Balkanlara, umursayan Türkiye’dir, TİKA’sı ile Yunus Emre Enstitüsü ile Maarif vakfı ile Diyaneti, Ekonomi Bakanlığı, TRT’si, Anadolu Ajansı, MİT’i, Yurtdışı Türkler Başkanlığı ve tabiki Dışişleri bakanlığı ile kamu diplomasisinin alasını yaparız. .

BALKAN-ANADOLU

Bütün bu yazdıklarımı okurken, “Evet ya aynen öyle” diyenleri duyar gibi oluyorum. Bu yazdıklarım sakın ola milliyetçilik gibi algılanmasın. Nasıl yine Türkiye’de, hatta İstanbul’da Avrupa ve Asya birleşir, Avrasya oluverir ya aynen öyle Ortak maddi ve manevi değerlerin birleştiği Balkanlar ile Anadolu, yan yana gelir BalkanAnadolu oluverir. Balkanlar işte böyle hem İçişleri Bakanlığımızın hem Dışişleri Bakanlığımızın üniversal değeridir vesselam.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar