KORUYUCU, ÖNLEYİCİ BAKIM
Tanju AVCI

Tanju AVCI

KORUYUCU, ÖNLEYİCİ BAKIM

21 Şubat 2019 - 17:48

Aracınızın saat gibi çalışmasını istiyorsanız aracınızı düzenli olarak periyodik bakım yaptırmanız gerekmektedir.

Yüzlerce parçadan oluşan araçların periyodik bakıma ihtiyacı vardır. Birçok işlem ve bazı onarımlar da özel takım ve özel cihazları gerektirmektedir. Araçların bu ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yetkili servislerde o markaya özel teknik eğitim almış elemanlar ile bu bakımlar araçlara uygulanmalıdır.

Periyodik bakım sırasında uygulanan işlem ve bakımlar aracın işletme giderlerini en aza indirgeyecektir. Periyodik bakımlarla olası arıza nedenleri giderildiğinden bakım giderleri azalacaktır.

Periyodik bakım sırasında ömrünü dolduran parçalar arızaya neden olmadan değiştirileceği için aracın sorunsuz çalışması sağlanacaktır. Yapılan düzenli bakım aracın ömrünü uzatacaktır. Yapılan periyodik bakım ile arıza oranları düşürüldüğü için, özellikle ticari araçlarda aracın arızalar nedeniyle kullanım dışı kalmasından doğacak maddi kayıplar önlenecektir

Otomobilinizi yıllarca mükemmel bir durumda tutabilmenin ve onun emniyetli, çevre dostu ve ekonomik kullanım özelliklerini koruyabilmesinin en iyi yolu bakımının doğru ve zamanında yapılması ile mümkündür. Doğru bakım aracın performans seviyelerinin korunmasını ve düşük kullanım giderlerinin zaman içerisinde değişmemesini sağlar.

Otomobilin motorunu korumak ve tam performansla çalışmasını sağlamak için uygun motor yağının kullanımı zamanında değişimi ve tabii ki sürekli yeterli seviyede olması ön şarttır. Bakım periyotlarında değişimi öngörülen motor yağı özellikleri tüm markaların kullanıcı el kitaplarında belirtilmiştir.

Unutulmamalıdır ki bu bakımların yapılacağı en doğru yerler güvenirliği yüksek, bildiğiniz servislerdir.

Mutlaka her bakımda kontrol edilmesi gereken noktalar!

• Aracınızın elektrik santrali olan aküler ve akü kutup başları kontrol edilmeli, asit seviye kontrolü yapılmalı, eksik ise tamamlanmalıdır.

• Aracın soğutma suyu komple boşaltılmalı, temiz bir kaba alınmalı soğutma sistemi temiz su ile temizlendikten, soğutma radyatörüne gerekli bakım uygulandıktan sonra eğer su kullanılacak gibi ise tekrar kullanılmalı ve antifriz seviyesi ölçülerek gerekirse tamamlanmalıdır.

• Unutmayınız kışın soğutma suyunuzun donma derecesini yükselten antifriz sıvısı yazında motorunuzun soğumasına yardımcı olacaktır. Antifrizde niteliğini bildiğiniz markaları tercih ediniz.

• Soğutma sisteminde bulunan hortumların kelepçeleri gerek görülürse değiştirilmeli, hortumlar kontrol edilerek eskime belirtisi gösteren su hortumları tereddüt etmeden değiştirilmelidir.

• Direksiyon hidrolik yağ seviyesini kontrol edilmeli, gerekiyorsa ilk kullanılan marka ve özellikteki yağ ile tamamlanmalıdır.

• Fren sistemi pedaldan başlayarak fren balatalarına kadar gözle kontrol edilmeli, eksik görülen hidrolik seviyesi aynı marka hidrolik ile tamamlanmalı. Aslında fren hidroliklerinin yılda iki kez komple değiştirilmesinde fayda vardır. Bunun için en uygun zaman yaz ayının başlangıcı ve sonudur. Hidrolik kullanımında aynı marka ürünü kullanmak çok önemlidir. İçerik farklılığı nedeni ile farklı marka yağlar birbirinin bazı özelliklerini bozabilmektedir. Fren diskleri, kampanalar ve balatalar mutlaka sökülerek temizlenmeli, gerekirse parça değişimi yapılmalıdır. Eğer gerekiyorsa kampana frenlerde teker fren merkezlerini sağ ve sol birlikte değiştirmekte fayda vardır.

• Servisinizin özel bir önerisi yoksa aracınızda bulunan tahrik kayışları değiştirilmelidir.

• Silecek lastikleri kontrol edilmeli, gerekirse değiştirilmelidir. Özellikle Yaz aylarında silecek suyu katkılı tercih edilmeli. Cama yapışan börtü böcekler kuruyarak sileceklerinize ve camınıza zarar verebilir. Suyunuz katkı maddeli olduğunda bunları temizlemek daha kolay olacağı gibi, bunların cama yapışmaması da sağlanacaktır. Silecek süpürgelerinizi yaz aylarında lastik koruyucular ile koruyunuz. Çünkü yaz güneşi bütün lastik yüzeylerde olduğu gibi silecekleri de bozar

• Yağlı ya da elektrikli fanın açma derecesi servis tarafından kontrol edilmeli.

• Hava filtresi kontrol edilmeli, gerekiyorsa eleman değiştirilmelidir. Bilinmelidir ki kirlenmiş hava filtresi aracınızın yakıt tüketimini olumsuz yönde etkiler.

• Lastikler aracınızın en önemli unsurlarıdır. Hava ayarları kontrol edilmeli, stepte gözden geçirilmelidir. Aracınızın ön düzen ayarları mutlaka yapılmalı.

Bütün bu işlemleri zamanında yaptırıyorsanız size, işletme maliyeti düşük, iyi ve güvenli sürüşler.

Tanju AVCI

Akmar Otomotiv

Servis Müdürü

YORUMLAR

  • 0 Yorum