Altın fiyatları hareketlendi: Fed mayıs ayı faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed) bugünkü toplantısında piyasa beklentilerine paralel olarak faizi 23 yılın zirvesinde sabit tutma kararı aldı. Kararın ardından Fed Başkanı'nın yaptığı konuşmayla birlikte altın fiyatları yükseldi.

Altın fiyatları hareketlendi: Fed mayıs ayı faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed) bugünkü toplantısında piyasa beklentilerine paralel olarak faizi 23 yılın zirvesinde sabit tutma kararı aldı. Kararın ardından Fed Başkanı'nın yaptığı konuşmayla birlikte altın fiyatları yükseldi.

Altın fiyatları hareketlendi: Fed mayıs ayı faiz kararını açıkladı
02 Mayıs 2024 - 10:51

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıkladı. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bugünkü toplantısından federal fonlama faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutma kararı çıktı. Karar, oy birliği ile alındı.

Fed, üst üste altıncı toplantısında da faizi değiştirmemiş oldu.Piyasa beklentisi de bugünkü toplantıda faizlerin sabit tutulacağı yönündeydi.

Fed haziran ayından itibaren bilanço küçültme hızını azaltacağını duyurdu. Powell Fed'in bir sonraki hamlesi olarak faiz artışı olasılığını masadan kaldırırken, faiz indirim zamanlaması için verileri izleyeceklerini söyledi. Fed Başkanı Jerome Powell'ın ardından altın fiyatları yükseldi.

FED'DEN TEMKİNLİ İFADELER

Fed, faizlerde bir sonraki hamlenin aşağı yönlü olacağına işaret eden açıklamasında, "FOMC enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye doğru ilerlediğine dair daha fazla güven kazanana kadar hedef aralığını düşürmenin uygun olacağını düşünmemektedir" ifadesini tekrarladı.

Açıklamada, "Son aylarda yüzde 2'lik enflasyon hedefine ulaşmada ilerleme kaydedilmedi" ifadelerine yer verildi. Mart ayında yapılan bir önceki açıklamada ekonomiye yönelik risklerin "daha iyi bir dengeye doğru ilerlediği" belirtilerek iyileşen bir dinamiğe işaret edilmişti.

ALTIN, EURO, DOLAR VE BITCOIN'İN TEPKİLERİ

Fed kararı öncesinde 2 bin 297 dolar olan ons altın, kararın ardından 2 bin 313 dolara kadar yükseldi. Gram altın da karar sonrasında 2 bin 418 TL'ye kadar yükseldi.

Fed kararları sonrası ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvili faizi yüzde 4,871'e geriledi.

Fed kararları sonrası Euro/dolar paritesi 1,072 seviyesine yükseldi. Dolar endeksi yüzde 0,1 düşüşle 106,1'e geriledi.

Karar sonrasında ABD hisse senedi borsaları yükseldi. S6P 500 endeksi yüzde 0, 8 yükseldi. Dow Jones endeksi ise yüzde 1,1 pozitif seyretti.

Karar sonrası Bitcoin'de 58 bin dolardan 58 bin 920 dolara yükseldi.

POWELL'DAN KRİTİK MESAJLAR

Kararın ardından Fed Başkanı Jerome Powell kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Powell şunları söyledi:

* Enflasyon risklerine karşı son derece dikkatliyiz. Enflasyon geçen yıl boyunca önemli ölçüde geriledi ancak hala çok yüksek.

* Fed yetkilileri yüksek enflasyonun yarattığı zorlukların farkında. Bu yıl gelen enflasyon verileri beklenenden yüksek.

* Enflasyonun düşeceğine güveniyoruz, ancak bu büyük olasılıkla önceden beklenenden daha uzun sürecek.

* Şuanda çok erken ve çok fazla bir faiz indirimi, enflasyondaki beklentileri bozabilir. Geç veya az faiz adımı ise ekonomik faaliyetleri sıkıntıya sokabilir.

* Bir sonraki politika adımının bir artırım olması pek mümkün değil. Politikanın enflasyonu zaman içinde yüzde 2 hedefine çekecek kadar sıkı olduğuna inanıyoruz

*  İş gücü piyasasında beklenmedik bir zayılama faiz indirimlerini ateşleyebilir.

* Daha fazla kanıt gördüğümüzde faiz indirimleri masada olabilir. Ancak bu güveni ne zaman kazanacağımızı bilmiyorum.

* Büyüme ve enflasyon verilerine baktığımızda stagflasyon görmüyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum