Bakan Akar: "Rus Askeri Heyet İle Görüşmeler Olumlu Şekilde Devam Ediyor"

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtladı

Bakan Akar: "Rus Askeri Heyet İle Görüşmeler Olumlu Şekilde Devam Ediyor"

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtladı

Bakan Akar:
11 Mart 2020 - 12:39

İdlib'le ilgili Moskova'daki mutabakatın ardından Rus askeri heyetin Ankara'ya geldiği belirtilerek, görüşmelerdeki son durumun sorulması üzerine Bakan Akar, "5 Mart Muhtırası Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Sayın Putin ile görüşülerek imzalandı. Bu imzalanan muhtıra çerçevesinde faaliyetlerimiz sürüyor. Şu ana kadar durum sakin. Tüm unsurlarımızla İdlib'deki mevcudiyetimiz devam ediyor. " diye konuştu.
Karşılıklı temasların sürdüğünü, kendisinin de dün Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefonda görüştüğünü anımsatan Bakan Akar, şunları söyledi:

"Rus askeri heyeti dün akşam geldiler. Toplantı başladı, bugün sabah tekrar devam edecek. Muhtıra çerçevesindeki esaslar dahilinde neler yapılabileceği ayrıntılı bir şekilde konuşulacak, belirlenecek. Ona göre de 15 Mart'ta M4 karayolu üzerinde müşterek devriyenin başlamasını planlanıyor, ona çalışıyoruz. Şu anda karşılıklı görüşmeler olumlu, yapıcı şekilde devam ediyor. Temennimiz, dileğimiz ateşkesin kalıcı olması, akan kanın durmasının devamlı olması, oradaki sulhun, sükûnun, istikrarın bir an önce sağlanıp oradaki Suriyeli kardeşlerimizin de evlerine, topraklarına güvenli, gönüllü bir şekilde dönmelerinin sağlanması. Buna çalışıyoruz. Şu ana kadar faaliyetler olumlu şekilde cereyan etti, bundan sonra da aynı şekilde devam etmesi için biz, bize düşen her türlü görevimizi, sorumluluğumuzu yerine getirdik, getirmeye devam ediyoruz, verdiğimiz sözlerin arkasındayız. Aynı şekilde Rusya tarafının da bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesini bekliyoruz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum