Dentek Diş Protez Laboratuvarı'ndan 55 Milyon TL'lik Yeni Yatırım

Avrupa’nın en büyük diş protez laboratuvarını İzmir’e kazandıran Dentek Diş Protez Laboratuvar Hizmetleri 55 milyon TL değerinde yeni bir yatırıma imza atacak.

Dentek Diş Protez Laboratuvarı'ndan 55 Milyon TL'lik Yeni Yatırım

Avrupa’nın en büyük diş protez laboratuvarını İzmir’e kazandıran Dentek Diş Protez Laboratuvar Hizmetleri 55 milyon TL değerinde yeni bir yatırıma imza atacak.

Dentek Diş Protez Laboratuvarı'ndan 55 Milyon TL'lik Yeni Yatırım
13 Eylül 2021 - 16:54

1993 yılından beri İzmir’de faaliyet gösteren Özel Dentek Diş Protez Hizmetleri Avrupa’nın birçok ülkesine ihracat yapıyor. Yeni fabrika yatırımıyla hem istihdam hem de ihracatta ciddi bir artış yakalayacak. Özel Dentek Diş Protez Hizmetleri yönetim kurulu başkanı Atilla Şensoy ülke ekonomisine katkı sağladıkları için büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti. 

Şensoy 34  yıllık tecrübesini ve şirketin hedeflerini Ege Metropol’e anlattı. Kendinizden ve firmanızdan bahsedebilir misiniz?
1962 Giresun doğumluyum. Yaklaşık 55 senedir İzmir'de yaşamaktayım. İktisat fakültesi mezunuyum. Diş protez sektörüne 32 sene önce girdim ve 25 yıldır yönetici olarak görev yapmaktayım. 
Şirketimiz Özel Dentek Diş Protez Laboratuvar Hizmetleri A.Ş.  1993 tarihinde kurulmuş olup, 1997 yılından itibaren bugünkü adresinde diş protez imalatına devam etmektedir. Üretimimizin % 99'u ihracata yönelik olup, ağrılıklı pazarımız Fransa ve Almanya olmakla birlikte, Avrupa’nın birçok ülkesine ürünlerimizi pazarlamaktayız. 

Son teknolojiyi ve sektördeki gelişmeleri yakından takip eden yönetim kadrosu ile her yıl daha da gelişen, sayısal hedeflerin ötesinde hizmet kalitesinde de lider olarak kalmayı temel politika kabul eden DENTEK,  başta kaliteli insan kaynağı olmak üzere malzeme, makine ve ekipman gibi tüm kaynaklarını yüksek verim ve etkinlikle kullanarak üretim kalitesini gün be gün artırmakta, Almanya ve Fransa’nın yanı sıra Avrupa’nın diğer önemli ülkeleri olan İsveç, Hollanda, İtalya, Avusturya, Belçika’ya da diş protez ihracatı yapmaya devam etmektedir.

Gelişen ve değişen kalite anlayışının şirketimize, sektörümüze ve diş hekimlerine olumlu katkılar sağlamaktadır. Bu değişimi yakalayan DENTEK, kalite anlayışı ile ağız ve diş sağlığı sektöründe önemli bir yer tutacak, her zaman son teknolojiler ile daha iyiyi hedefleyerek güncelliğini koruyacaktır. Kalite standardını koruyabilmek için Fransız ve Alman usta teknisyenler ile birlikte bu işe yıllarını vermiş tecrübeli bölüm şefleri ve diş teknisyenlerini bünyesinde bulundurmaktadır.
Şirketimiz teknolojinin son imkanlarını kullanarak, KISA SÜREDE, UYGUN FİYATA, KALİTELİ ÜRETİM politikasıyla müşteri memnuniyetini kazanmıştır.


ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI 

 Sektörününüzün olumlu veya olumsuz yönlerinden bahsedebilir misiniz?
 İhracat yaptığımız için ülkeye döviz girdisi sağlayıp ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz. Hem istihdam hem ihracat, hem de üretime ihtiyacı olan ülkemiz ekonomisine katkı sağlamak memnuniyetimizi daha yukarılara çıkartmaktadır.  Ancak sektörde kalifiye elaman yetiştirecek okullar ve bu okulların alt yapılarını oluşturmakta yetersiz kalmaktayız. Yasa gereği diplomalı personel istihdamı zorunluluğunu göz önüne alırsak diş teknisyeni yetiştirecek sağlık meslek liseleri ve yüksekokulları yetersiz kalmaktadır.

55 MİLYON TL MALİYETLE YENİ FABRİKA YATIRIMI

Yeni yatırımlarınız olacak mı?
Şu sıralar yeni fabrika binamız ile ilgili yatırım başlattık. Yaklaşık 50- 55 milyon TL civarında bir maliyet söz konusu. Bu yatırım sonrası gerek istihdam gerekse ihracatta ciddi artış beklemekteyiz. 

SEKTÖRÜN ÖNCÜ FİRMASI

Çalıştığınız firmanın başarılarından bahsedebilir misiniz?
Firmamız diş protez üretimi sektöründe öncü bir firmadır. Teknolojik yenilikte, ihracatta ve yeni ürün üretimimizde ilkleri başarmıştır. istihdamda da zirvedeyiz. Hatta zaman zaman Avrupa’nın birinci sırasına oturduğumuz söz konusudur.MUTFAĞIN ARKASINDA BİZ VARIZ

 Türkiye'de çalıştığınız sektörün yeterince ilgi gördüğünü düşünüyor musunuz?

Sektörümüz halk arasında fazlaca bilinmediği için yeterince ilgiyi göremiyor. Ancak diş protez üretiminin iki bacağı vardır; birincisi diş protez laboratuvarı ikincisi diş hekimi. Yani mutfağın arkasında biz varız.
SEKTÖR YASAL DÜZENLEME BEKLİYOR

Basın ve Kamuoyuna aktarmak istediğiniz bir şey var mı?

Bütün bu olumlu gelişmelere rağmen; personel ücreti üzerindeki vergi ve SGK yükleri, yetersiz teşvif uygulamaları, kalifiye personel yetersizliği,  iç piayasada talep yetersizliği mevcut laboratuvarların üretimini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca sektörümüz ile ilgili yasal düzenlemelerin ivedilikle yapılması gerekmektedir.


                                                                            Röportaj: Merve SARIYILDIZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum