Ege’nin ortağı olduğu projede Yunan ve Türk güneş enerjisi inovasyon ekosistemleri güçlendirilecek

Ege Üniversitesi, sürdürülebilir bir çevre ekosistemi oluşturmaya yönelik yapılan projelerde yer almaya devam ediyor.

Ege’nin ortağı olduğu projede Yunan ve Türk güneş enerjisi inovasyon ekosistemleri güçlendirilecek

Ege Üniversitesi, sürdürülebilir bir çevre ekosistemi oluşturmaya yönelik yapılan projelerde yer almaya devam ediyor.

Ege’nin ortağı olduğu projede Yunan ve Türk güneş enerjisi inovasyon ekosistemleri güçlendirilecek
18 Ağustos 2023 - 10:39

Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsünün ortağı olduğu “SolarHub” projesinde tarım uygulamalarında güneş enerjisi kullanımını yaygınlaştırmak için yol haritası oluşturulacak. Ufuk Avrupa Katılımın Genişletilmesi ve ERA’nın Güçlendirilmesi alanı Excellence Hubs Çağrısında fonlanan  “Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın İlerletilmesine Yönelik Yunan-Türk Güneş Enerjisi Mükemmeliyet Merkezi: SolarHub” projesi, Temiz Enerji Geçişini ve Yeşil Mutabakatı desteklemek için Yunanistan ve Türkiye’nin güneş enerjisi inovasyon ekosistemlerini sinerjik olarak güçlendirmeyi amaçlıyor.

Güneş Enerjisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ceylan Zafer  ve proje ekibini makamında ağırlayan EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ülkemizde, yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarından, güneş, biyokütle, rüzgâr ve jeotermal gibi enerji kaynakları ile ilgili uygulamaya yönelik lisansüstü öğrenim veren ve araştırmalar yapan ilk ve tek enstitü olan Güneş Enerjisi Enstitüsü bünyesinde pek çok önemli projeler gerçekleştiriliyor. Ufuk Avrupa kapsamında Türkiye ve Avrupa’dan çok sayıda kurumu bir araya getiren ‘SolarHub’ projesi ortağı olan Güneş Enerjisi Enstitümüzde bu proje ile Yunan ve Türk güneş enerjisi inovasyon ekosistemlerini güçlendirecek. Proje ekibini tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

Yeşil ekonomik büyüme ve istihdam desteklenecek

Projenin yeşil ekonomik büyüme ve istihdamı desteklediğini ifade eden Prof. Dr. Ceylan Zafer, “Dört yıl sürecek projenin amacı, konsorsiyumun yeşil inovasyon kapasitesini geliştirmek ve bu kapasiteden yararlanarak Akdeniz bölgesinde sürdürülebilir ve güvenli gıda üretimini desteklemek için güneş enerjisi çözümleri oluşturmaktır. SolarHub, Yunanistan, Türkiye ve AB Yeşil Mutabakat önceliklerini, politikalarını, finansmanını, kapasitelerini ve faaliyetlerini tam olarak uyumlu hale getirerek Yunan ve Türk güneş enerjisi inovasyon ekosistemlerini güçlendirmeyi amaçlıyor. Uzun vadede ise SolarHub, Yunanistan ve Türkiye’de inovasyona dayalı yeşil ekonomik büyümeyi ve istihdamı desteklemeyi hedefliyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Zafer, “Excellence Hubs çağrısında fonlanan SolarHub projesi, özellikle tarım uygulamaları kapsamında, Türkiye ve Yunanistan’da bulunan Güneş Enerjisi alanındaki yenilik ekosistemleri arasındaki bağlantıları güçlendirmek ve birleşik bir ekosistem yaratmak konusunda çalışmalar gerçekleştirecek. Projede 11’i Türkiye’den olmak üzere toplam 21 kuruluş yer alıyor. Ege Üniversitesi, proje faaliyetlerinin hayata geçirilmesinde vereceği desteğin yanında,  İZMİR HUB’ı olarak, proje çıktılarının Ege Bölgesi’nde yaygınlaştırılmasında temel görev üstlenecek” dedi.

Koordinatörlüğünü ODTÜ GÜNAM’ın yaptığı proje ekibinde; Ege Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, TÜBİTAK, Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Derneği, Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim AŞ, Solimpeks Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ, Tat Gıda Sanayi A.Ş. ile T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ve Ankara Gölbaşı Ziraat Odası yer alıyor. Ege Üniversitesi tarafında proje ekibini; Güneş Enerjisi Enstitüsü’nden Prof. Dr. Ceylan Zafer, Doç. Dr. Mete Çubukçu. Dr. Öğr. Üyesi Neslihan Çolak Güneş ve Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Ahmet Altındişli oluşturuyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum