Evlerden borç ateşi yükseliyor

CHP'li Kâzım Arslan "Vatandaşın borcu 574 milyar liraya vardı. İşsizlik yüzde 11'e çıktı. Genç işsizliği %20'yi aştı. Toplumsal sorunları çok ciddî projelerle aşmaktan başka çaremiz yok."

Evlerden borç ateşi yükseliyor

CHP'li Kâzım Arslan "Vatandaşın borcu 574 milyar liraya vardı. İşsizlik yüzde 11'e çıktı. Genç işsizliği %20'yi aştı. Toplumsal sorunları çok ciddî projelerle aşmaktan başka çaremiz yok."

Evlerden borç ateşi yükseliyor
07 Haziran 2018 - 10:16

Türkiye'nin iç ve dış borcu büyük endişe uyandırırken; hane halkının borcu da vatandaşı düşündürüyor. CHP Denizli Milletvekili Kâzım Arslan, Türk halkının en büyük sorunlarının başında borç ve işsizlik geldiğini belirterek, "Vatandaşın borcu gün geçtikçe artıyor. Vatandaşın evinden yükselen borç 574 milyar liraya vardı. İşsizlik Türkiye'de yüzde 11'e çıktı. Bunun yanında genç işsizliği ayrı sorun. Genç işsizliğinde ise rakamlar yüzde 20'yi arttığını gösteriyor. Toplumsal sorunları çok ciddî projelerle aşmaktan başka şansı yok Türkiye'nin" dedi.

AKP'nin 20 Temmuz 2016'da olağanüstü hal ilân ettiğinden bu yana ekonomide göstergelerin kötüye gittiğini kaydeden Kâzım Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü,

"Son günlerde en çok tartışılan konu olan döviz kurları, olağanüstü hal ile birlikte bir türlü düzelmiyor. Olağanüstü hal ilân edildiği gün, 1 dolar 3.03 liraydı. Bugün ise 1 dolar 4 lira 66 kuruş. Dolar, bu süre zarfında yüzde 53 oranında artmış. Euro'ya bakacak olursanız, 1 Euro 3 lira 33 kuruştu, bugün ise 5 lira 43 kuruş oldu. Euro'daki artış ise yüzde 63 oranında gerçekleşti. Bu şartlar altında döviz ile borçlanan şirketlerin birçoğu borçlarının yapılandırılmasını istemek zorunda kaldı. Daha şimdiden 20 milyar dolarlık bir yapılandırma istiyor borçlu şirketler. Vatandaşın kredi kartı ve kredilere olan borcu ise bambaşka bir dert. Vatandaşın kredi kartlarına ve kredilere olan borcu 25 milyar lirayı aştı. Ekonomi olağanüstü hal şartlarında ne ülkeye, ne de vatandaşa iyi oldu, sadece borç oldu yağdı."

Bu şartlar içinde ekonominin düzelebilmesi için çok iyi ve ince düşünülmüş projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Kâzım Arslan, öncelikle olağanüstü halin kaldırılması ve ekonominin nefes alması gerektiğine işaret etti.

'DEVLET DE TASARRUF ETMELİ'

Tekstil sanayicisi ve eski Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı olan Kâzım Arslan, şunları anlattı, "Merkez Bankası özerk olmalı. Devlet yönetiminde liyakat esas alınmalı. Ekonominin düzelmesinde en önemli şartlardan bir tanesi ise katma değeri yüksek olan bir üretim politikasının hayata geçirilmesi. Verimliliğin artması gerekiyor ve Türkiye'nin; elindeki rüzgâr, güneş gibi enerji kaynaklarını kullanması gerekiyor. AKP iktidarı dönemi gösterdi ki; vatandaş kadar devletin de tasarruf etmesi gerekiyor. Öte yandan, yabancı sermaye akışını sağlayabilmeniz için güvenilir bir siyasî, ekonomik ortam gerekiyor. Yargının bağımsızlığı gerekiyor. Yapılacaklar belli. Bunları yaparsanız ekonomi düzlüğe çıkacaktır." 

İŞSİZLİK ÇİFT HANEYİ KIRAMADI

Türkiye'de işsizlik oranı, Şubat'ta geçen yılın aynı ayına göre 2 puan azalarak yüzde 10,6 oldu. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 546 bin kişi azalışla 3 milyon 354 bin kişi olarak kayıtlara geçti. TÜİK, Şubat ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini 15 Mayıs 2018 günü açıkladı. Söz konusu ayda 15-24 yaş grubunu içerisine alan genç işsizlik oranı 4,3 puanlık azalışla yüzde 19'a geriledi. İşsizlik oranı, 15-64 yaş grubunda da 2 puan azalarak yüzde 10,9 olarak hesaplandı. Şubatta herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı da geçen yılın aynı dönemine göre 0,6 puan azalarak yüzde 32,2 oldu.

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/evlerden-borc-atesi-yukseliyor-194667h.htm

YORUMLAR

  • 0 Yorum