Görme Engellilerden MaviBahçe’de Muhteşem Oyun

Ece Türkiye’nin yönettiği MaviBahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin geliştirdiği sosyal sorumluluk projesi kapsamında sanat çalışmaları yürüten görme engelli sanatçılar, MaviBahçe Kent Meydanı’nda Haldun Taner’in ‘Timsah Temsili’ oyununu sergiledi. Ayakta alkışlanan oyuncular, turneye çıkmayı planlıyor.

Görme Engellilerden MaviBahçe’de Muhteşem Oyun

Ece Türkiye’nin yönettiği MaviBahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin geliştirdiği sosyal sorumluluk projesi kapsamında sanat çalışmaları yürüten görme engelli sanatçılar, MaviBahçe Kent Meydanı’nda Haldun Taner’in ‘Timsah Temsili’ oyununu sergiledi. Ayakta alkışlanan oyuncular, turneye çıkmayı planlıyor.

Görme Engellilerden MaviBahçe’de Muhteşem Oyun
29 Mayıs 2018 - 05:16

Ece Türkiye’nin yönettiği MaviBahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin geliştirdiği sosyal sorumluluk projesi kapsamında sanat çalışmaları yürüten görme engelli sanatçılar, MaviBahçe Kent Meydanı’nda Haldun Taner’in ‘Timsah Temsili’ oyununu sergiledi. Ayakta alkışlanan oyuncular, turneye çıkmayı planlıyor.

Sosyal sorumluluk projelerine verdiği destekle dikkat çeken alışveriş ve yaşam merkezi MaviBahçe, ziyaretçilerine Kent Meydanı'nda tiyatro ve müzik şöleni sundu. Tiyatro Nienor ve Mavibahçe ortaklığında Ekim 2017'den beri sürdürülen tiyatro atölyesinde, prova çalışmaları yürüten görme engelli sanatçılar, Kent Meydanı’nda kurulan sahnede Haldun Taner'in Timsah Temsili adlı oyununu sahneledi. Yaklaşık bir saat süren okuma tiyatrosu, ziyaretçiler tarafından ayakta alkışlandı. Tiyatro oyununun ardından, görme engelli bireylerden oluşan müzik grubu Mavi Sesler Korosu, konser verdi. Türkiye'nin çeşitli yörelerine ait anonim eserleri müthiş bir performansla seslendiren görme engelli sanatçılar, güçlü sesleriyle Mavibahçe ziyaretçilerini adeta büyüledi. Yaklaşık bir saat süren konserin ardından açıklama yapan Tiyatro Nienor'un kurucusu Ebru Sağay, “Atölye kapsamında ses, fonetik, diksiyon ve güzel konuşma gibi derslerin yanı sıra tiyatro kuramı üzerine genel bilgiler vermekteyiz. Proje, görme engelli kişilerin motivasyonlarını arttırmayı, toplumda görme engellilerin başarabilecekleri ile ilgili farkındalığı yükseltmeyi ve aynı zamanda görme engellilerin istihdam olanaklarını artırmayı hedefliyor” dedi.

HAYALLERİ TURNE YAPMAK

İlk olarak 28 Ocak'ta Antik Yunan oyunu Antigone ile seyirci karşısına çıktıklarını da belirten Sağay, “Seyircinin ilgisi ve görme engellilerin talebi üzerine atölye kapsamını genişlettik. Mavibahçe'nin duyuruları üzerine çalışmalara katılmak isteyen görme engellilere bu hizmeti ücretsiz olarak veriyoruz, servislerle ulaşımlarını da sağlamaktayız. Metinleri bastırma konusunda zorlanıyoruz. İzmir İl Halk Kütüphanesi bu oyun için makinalarını kullanmamıza olanak tanıdı. Üç aydır çalıştığımız Haldun Taner'in Timsah oyunu kara komedi türünde çağdaş bir metindi. Mustafa Gençyılmaz, Diyar İmer, Emine İşler, Kezban Tüney, Murat Budak, Fatma Budak, İnci Genç ve Fahrettin Düdük'ten oluşan ekiple sunduğumuz oyunun tüm teknik alt yapısını, yardımcım İlker Şahin tasarladı. İleride, ekibimizden seslendirme sanatçıları, oyuncular yetişeceğini ön görüyoruz. Görme engellilerden oluşan Mustafa Gençyılmaz yönetimindeki çok sesli bir koroyu da gösterilerimize ekledik. Festivallere davet edilmeye başlandık. Ekibimizin en büyük hayali turne yapabilmek. Destek bulduğumuz sürece yeni oyunlar sahneleyeceğiz. 7-14 yaş arasında Braille alfabeyle okumaya başlayan görme engellilerin okuma heveslerini arttırıp, kolaylaştırıcı olması açısından atölye çalışmaları yapmayı hedefliyoruz” dedi.


MaviBahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi hakkında
MaviBahçe, İzmirli bir yatırım grubu tarafından, İzmirlilerin istek, ihtiyaçlarına ve yaşam tarzlarına uygun, çocukları ve arkadaşlarıyla buluşup keyifli vakit geçirebilecekleri, su ve yeşille iç içe doğal bir ortamda alışveriş yapabilecekleri, İzmirli bir kent meydanı olarak hayal edilerek tasarlandı. MaviBahçe Kent Meydanı'nın yalnız Karşıyaka'nın değil tüm İzmir'in ve yakın Ege illerinin “Toplanma, Buluşma, Yemek Yeme, Eğlenme ve Alışveriş Etme Yeri" olması, alışverişin havasını değiştirmesi ve diğerlerinden çok farklı bir deneyim sunması hedeflendi. MaviBahçe'de Ege mimarisinin birçok detayını görebilirsiniz. MaviBahçe’nin mimari Roy Higgs’e göre Ege mimarisinin en öne çıkan yani mutlu, huzurlu ve keyifli olması. Bu yoldan çıkarak, MaviBahçe’nin mimarisinde canlı renkler, malzemeler, teraslar, sular, gölgeler, cumbalar, balkonlar, beyaz pergolalar, ferforje detayları, peyzajı, saat kulesi gibi İzmir’e has mimari detaylar kullanılarak İzmirli bir “keyif ortamı” yaratıldı.

Kısmen açık, kısmen kapalı 4 mevsim içinde rahatlıkla ve keyifle dolaşılabilecek, konfor şartları yüksek bir yaşam merkezi geliştirildi. Tam ortasında palmiye ağaçları, begonvil, yasemin ve Ege’ye özgü çiçekler ile bezenmiş bol havuzlu güzel ve geniş bir bahçe yapıldı. Bu geniş bahçe, havuz ve su öğeleri, tüm Mavişehir'in nefes alanını oluşturacak şekilde düşünüldü. MaviBahçe'de ailenin tüm fertlerinin her türlü ihtiyacını karşılayabilecek bir marka karması oluşturuldu. 220'nin üzerinde ulusal ve uluslararası marka ideal büyüklükteki mağazaları ve en geniş koleksiyonlarıyla, İzmir’in en geniş mağaza karmasına sahip olan MaviBahçe Moda'nın ve alışverişin yeni merkezi oldu.

MaviBahçe'de; 52 adet ünlü restoran ve kafeye de yer verildi. Bunların içinde ünlü restoran ve kafeler kadar yerel lezzet sunan firmalar da var. İzmir’in en geniş restoran, kafe karmasını aynı mekanda bir araya getiren MaviBahçe, yemek yeme, eğlenme ve sosyalleşmenin yeni adresi oldu. MaviBahçe'deki 3500 m2’lik alanda İzmir’in en nitelikli çocuk katı ve eğlence merkezi çocuklar için hizmet veriyor. İçinde çocuk kuaförü, çocuk tuvalet ve el yıkama mekanları, her türlü çocuk eşyası satan mağaza, yemek, eğlence, eğitim ve aktivite alanları ile çocukları ve ailelerinin ihtiyaçları karşılanırken aynı zamanda güzel vakit geçirmeleri sağlıyor. İzmir'in ilk IMAX sineması, Cinemaximum'un işleteceği 11 konforlu sinema salonuyla beraber, MaviBahçe'de açıldı. Mavibahçe'nin 2000 araç kapasitesine sahip otoparkı ve VIP vale hizmeti mevcut.


Ece Türkiye Hakkında
İstanbul merkezli “ECE Türkiye”, Ekim 2000’de Alışveriş Merkezi sektöründe Avrupa lideri olan Alman “ECE” tarafından kurulmuştur. Bir yatırım ve hizmet firması olan ECE Türkiye, Alışveriş Merkezlerinin geliştirilmesi ile ilgili olarak mimari ve konsept planlama, proje yönetimi, kiralama, Alışveriş Merkezi yönetimi, bütçeleme hizmetleri ile finansal ve hukuki hizmetlerin tümünü aynı çatı altında toplamaktadır. Türkiye’nin en prestijli Alışveriş Merkezlerinden olan İstanbul’daki MIPIM Ödülü sahibi Marmara Park, Maltepe Park, MetroCity, Aqua Florya, Axis İstanbul ve Beylikdüzü Migros Alışveriş Merkezi, Ankara’da ANKAmall ve ACity, Eskişehir’de Espark, Afyonkarahisar’daki Park Afyon, İzmir’deki MaviBahçe, Antalya’daki TerraCity ve Antalya Migros Alışveriş Merkezi ile Bursa'daki Sur Yapı MARKA Alışveriş Merkezi ECE Türkiye tarafından başarıyla yönetilmektedir. ECE farklı ve etkin yönetim anlayışı ile perakende dünyasına yön verirken, ECE Türkiye de yeni yatırımları, geliştirmekte olduğu projeler ve yenileme projeleri ile Türkiye pazarında büyümeye devam etmektedir. Firmanın planlama aşamasında pek çok projesi mevcuttur. ECE Türkiye, pazardaki köklü tecrübesi, projeye özel sunduğu hizmetler, yenilikçi konseptler, her bir projeye göre farklılaşan marka ve kiracı karması, yüksek profesyonelliği, uzmanlığı, müşteri odaklı stratejisi ve güçlü performansı ile perakende sektörünün geleceğine yatırım yapmaktadır.


YORUMLAR

  • 0 Yorum