Gümrükçü'den 100 gün Çiğli raporu

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, göreve başlamasından bu yana geçen yüz günü yaptığı basın toplantısı ile değerlendirdi. “Yüzleri gülümseten 100 gün” başlığıyla düzenlenen toplantıda soruları yanıtlayan Gümrükçü, “İzmir’in kalbi Çiğli’de atacak” dedi.

Gümrükçü'den 100 gün Çiğli raporu

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, göreve başlamasından bu yana geçen yüz günü yaptığı basın toplantısı ile değerlendirdi. “Yüzleri gülümseten 100 gün” başlığıyla düzenlenen toplantıda soruları yanıtlayan Gümrükçü, “İzmir’in kalbi Çiğli’de atacak” dedi.

Gümrükçü'den 100 gün Çiğli raporu
17 Temmuz 2019 - 16:24

Çiğli Belediye Başkanı Gümrükçü’nün düzenlediği basın toplantısında kendisine belediye başkan yardımcılarından Ali Rıza Koçer ve Barbaros Kiriş’in yanı sıra, belediye bürokratları ile ekip arkadaşları da eşlik etti. Yaptığı detaylı sunumla icraatlerini ve gelecekteki projelerini aktaran Başkan Gümrükçü, “Kendin için olmasa bile kentin için hedef koyman lazım. Biz bu hayalimizi Çiğlili yurttaşlarla koymak için bir irade gösteriyoruz. Yaptığımız şey Çiğlililerle beraber kentin geleceğini netleştirmek. Çiğlililerle birlikte hayal kurmak istiyoruz. Bu hayale uygun belediye organizasyonu yaratmak istiyoruz. Bazen sancılı oluyor. Bazen birinin ayağına basıyoruz. Biz çok kararlıyız. Bu kentin kaderini değiştireceğiz, İzmir’in kalbi Çiğli’de atacak. CHP’nin Çiğli’deki oyu yüzde 50-52 bandındadır. Biz yüzde 62-63’le seçimi aldık. Bugün geldiğimiz noktada gördüğümüz net bir şey var. Yüzde 63, yüzde 70’e dayanmış durumda” diye konuştu.
 

Hayvan sevgisinin kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Gümrükçü, "Bu noktada da öncü olmak isteyen bir belediyeyiz. Pati Festivali yaptık. Çiğli Belediyesinde her ayın ilk Cuma günü 'Patili Bir Gün' adı altında bir uygulama başlattık. Personelin evcil hayvanıyla işe gelmesine müsaade ettik. Belediyede güzel bir hava oluşturdu. Can dostlarımız için ilçede 500 adet suluk yerleştirdik toplamda 2 bin suluk yerleştirmiş olacağız. Molozla temizliği yapıyoruz, çevre kirliliğiyle mücadele ediyoruz" dedi.

"Yüzde 63 ile geldik yüzde 70 oldu"

Değişim için güçlü bir kadronun kurulması gerektiğini ifade eden Gümrükçü, ayrıca seçimlerden sonra siyasi başarının da arttığını gözlemlediğini açıkladı. Gümrükçü, "Kendin için olmasa bile kentin için hedef koyman lazım. Biz bu hayalimizi Çiğlili yurttaşlarla koymak için bir irade gösteriyoruz. Yaptığımız şey Çiğlililerle beraber kentin geleceğini netleştirmek. Çiğlililerle birlikte hayal kurmak istiyoruz. Bu hayale uygun belediye organizasyonu oluşturmak istiyoruz. Bazen sancılı oluyor. Bazen birinin ayağına basıyoruz. Biz çok kararlıyız. Bu kentin kaderini değiştireceğiz, İzmir'in kalbi Çiğli'de atacak. CHP'nin Çiğli'deki oyu yüzde 50-52 bandındadır. Biz yüzde 62-63'le seçimi aldık. Bugün geldiğimiz noktada gördüğümüz net bir şey var. Yüzde 63, yüzde 70'e dayanmış durumda. 'Ben size oy vermedim ama bu çalışmalarınızdan sonra keşke seçim bir daha olsa ve size oy versem' diyenleri gördük. Kısa sürede yakaladığımız bir sonuç bu. Önümüzdeki 5 yıl bunu kurumsallaştırmak, Utku Gümrükçü'ye değil CHP'ye kazandırmak için çalışmalarımız devam edecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşım planı var, 2030'da İzmir'in nüfusu 6.2 milyon olacak. Önümüzdeki 10 yılda bir buçuk katına çıkma potansiyeli var. Aynı durum Çiğli'de de var. Bugün 200 bine dayanmış bir nüfus var. Bu nüfus 500 bine ulaşabilme potansiyeline sahip. İzmir içinde göç alabilen bir ilçe… Bunu karşılayabilecek belediyecilik anlayışını oturacağız. Kentin imar planı sıkıntılarını, kentsel dönüşüm çözüm hamlelerini başlatmış olacağız. Tunç Başkan uygun görürse Güzeltepe'de kentsel dönüşüm başlıyor. Harmandalı'da bir imar problemi var. Bunu 1 yıl içinde çözeceğiz. Kıyı kesimi var. Bunu da 2 yıl içinde Çiğli'mize kazandıracağız" diye konuştu.

"Karşıyaka Tramvayı'nın Çiğli'ye uzatılması için onay bekliyoruz"

Yeni süreçte yapılacakları sıralayan Gümrükçü, "Çiğli'de bir sanat sokağı kurmak istiyoruz. Kooperatifleşme noktasında büyük adımlar atacağız önümüzdeki 100 günde. Çeşitli alanlarda kooperatif kuracağız, bunlardan biri de eğitim kooperatifi olacak. Yeni doğan çocuklarla ilgili 'Hoş geldin bebek' uygulamasını daha genişleteceğiz. Her doğan çocuk için yeni bir fidan dikeceğiz. Her evlenen çifte bir ağaç hediye edeceğiz. Kent ormanı çalışmamız olacak. Sosyal dayanışma ağını kardeş aile uygulamasıyla geliştirmek istiyoruz. Çiğli tramvayının Karşıyaka'dan uzatılmasını istiyoruz. Bakanlıkta onay bekliyor. Aynı Buca Metrosu gibi imzasını bekliyoruz" dedi.

Kaklıç Havaalanı talebi

"Kaklıç Havaalanı'nın sivil havacılığa açılmasını hükümetinizden talep ediyoruz" diyen Gümrükçü, "Bu konu bizim gündemimizde. Çalışmalarımıza devam edeceğiz. Tunç Soyer İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olmasa ben bu anlattığım projelerin gücünü hissedemem. Biz bugüne kadar şu an kendisinden bir şey istemedik. Ama taleplerimiz olacak. İzmir'de Tunç Soyer'in başkan olması çok büyük şanstır. Çiğli için de şanstır. Biz kendisiyle etle tırnak gibi projelere ortak katkı yapacağız. Başkanımız arka sıralara hizmet edeceğini söylüyor. Biz de Çiğli'yi ön sıralara taşıyacağız" ifadelerini kullandı.

Tecrübesinden faydalanmak istedik

Geçtiğimiz yıl serviste unutularak hayatını kaybeden Alperen Sakin'in babası Serkan Sakin'in belediyede işe alınmasıyla ilgili konuşan Gümrükçü, "Ben bu konuyu gündeme getirmek istememiştim. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Alperen'in ailesine sahip çıkılması talimatını verdi. 'Biz ne yapabiliriz?' diye düşündük. Bizim 26 mahallede kreş açma düşüncemiz var. Yaşadığı acı ve mahkeme süreci kendisini bu konuda maalesef uzman yapmış. Serkan Bey'in tecrübesinden faydalanalım dedik" açıklamasını yaptı

YORUMLAR

  • 0 Yorum