Karşıyaka'da ilk meclis

Karşıyaka Belediye Meclisi yerel seçimlerin ardından ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Karşıyaka'da ilk meclis

Karşıyaka Belediye Meclisi yerel seçimlerin ardından ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Karşıyaka'da ilk meclis
12 Nisan 2019 - 22:26

31 Mart’ta Karşıyaka Belediye Başkanı seçilen Cemil Tugay’ın yönetiminde gerçekleşen toplantıda belediye başkan vekilleri, divan üyeleri, grup başkan vekilleri, encümen üyeleri, komisyon üyeleri ve birlik üyeleri gizli oylamayla seçildi.

Toplantıya Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İlçe Başkanı Uğur Yıldırım ve AK Parti İlçe Başkanı İsmail Çiftçioğlu ve Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) İlçe Başkanı Akif Yılmaz da katıldı.

Meclisin açılış konuşmasını yapan Karşıyaka Belediye Başkanı CHP’li Cemil Tugay, seçim sonuçları tartışması nedeniyle ülke gündemine oturan İstanbul ile ilgili de mesaj verdi. Ayrıca CHP Grup Başkan Vekili Sevim Kipriksiz oldu. AK Parti yeterli sayıda meclis üyesi çıkaramadığı için grup kuramadı.

 

İSTANBUL VE DEMOKRASİ MESAJI
Meclisin açılış konuşmasını yapan Başkan Tugay, İstanbul ve demokrasi mesajı verdi. Başkan Tugay şunları söyledi: “İzmir’in incisi ve Türkiye’nin gözbebeği Karşıyaka, geçmişte olduğu gibi yarınlarda da örnek bir kent olacak, ülkemize umut ve cesaret verecektir. Atatürk’ün ve Zübeyde Hanımın Karşıyaka’sına da bu yakışır. Bunları birlikte başaracağız. Bunun için çok çalışacağız” diyen Tugay, “Ülkemizin yaşadığı koşullarda, ‘Tek varlığımız Cumhuriyetimizdir, tek dayanağımız demokrasidir, tek kaygımız daha güzel ve yaşanır bir Karşıyaka’dır’ diyerek ve yalnızca halkımıza güvenerek bir seçim sürecinden çıktık. Bu süreç devam etmekte, özellikle İstanbul’da yaşanan sıkıntılar gündemi meşgul etmektedir. Gerçek demokrasilerde tek belirleyici, halkın iradesidir. Umuyor ve diliyorum ki, yaşanan sıkıntılar bu gerçeğe duyulacak saygı ile aşılacak, sıra bu ülkenin yaşadığı gerçek sorunların konuşulmasına ve çözülmesi için çalışılmasına gelecektir. Daha fazla kaybedecek zamanımız ve harcayacak kaynağımız yoktur. Karşıyaka’da bu bilinç ve duyarlıkla çalışacağımızdan kimsenin kuşkusu ve kaygısı olmamalıdır. Karşıyaka Belediye Meclisi, Karşıyaka Belediyesinin en üst organıdır. Burada göstereceğimiz performans, daha yaşanır, daha çağdaş ve daha mutlu bir Karşıyaka için olacaktır. Sizleri bir daha kutlarken, bu uğurda harcayacağınız emeğe şimdiden teşekkür ediyor, sonuçların kentimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Geçmişte bu idealler uğruna ter dökmüş, eserler ortaya koymuş ve tarihteki onurlu yerlerini almış herkesi bir kere daha minnetle anıyor, rahmet diliyor, yaşayanlara esenlik dolu bir yaşam dileğimle teşekkür ediyorum.”

ORTAK AKIL VURGUSU
Ortak aklın önemine vurgu yapan Başkan Tugay, “Elbette hepimiz partilerimizin dünya görüşüne ve öngörülerine, kişisel duruş ve söylemlerimizi ekleyerek hemşerilerimizin huzuruna çıktık ve seçildik. Ama şimdi ve bu mecliste bizim partimiz Karşıyaka’dır, muhatabımız yediden yetmişe tümüyle Karşıyakalı hemşerilerimizdir. Stratejimizi çizen ve çizecek olan, bu kente ait aşkımız; bilime, akla, mantığa olan inancımızdır. Bu kentin tarihine, doğasına, kültürüne, sanatına ve birikimlerine olan saygımızdır. Yöntemimiz şeffaflık, dürüstlük, yansızlık ve çağdaşlıktır. Böyle başlıyoruz ve böyle sürdüreceğiz. Ortak akılda buluşmayı, tüm görüş, düşünce ve önerilerden yararlanmayı, hemşeri memnuniyetini ve çağdaş kentlilik bilincini asla unutmayacağız, ertelemeyeceğiz, ihmal etmeyeceğiz. Geçmişin birikimlerinden esinleneceğiz, dersler çıkaracağız, güncelleyeceğiz ve yol haritamızı birlikte çizip, birlikte yürüyeceğiz. Güzellikleri çoğaltacak, zamanımızı ve kaynaklarımızı örseleyen hatalardan vaz geçecek, ya yeni yollar bulacak ya da yeni yollar yaratacağız. Her aşamada, her birinizin görüşlerine, düşüncelerine ve önerilerine ihtiyacım olduğunu ve olacağını lütfen unutmayınız” diye konuştu.

TARİH BİZİ UTANDIRMASIN
Ayrıca Tugay, “Bugün, olabildiğince kısa sürede aşmayı düşündüğüm bir süreçten geçiyoruz. Önce belediyemizin ve kentimizin envanterini çıkaracağız. Kendimize bir boy aynası tutacak, bu tavrımıza denk düşecek kadrolarımızı oluşturacak, ortak coşku ve kararlılıkta buluşarak yola koyulacağız. Kamunun ve Karşıyaka’nın çıkarlarının, her türlü makam, ilişki ve duygunun üstünde olduğunu asla unutmayacağız. Bu tavrımı paylaşan herkesle, önümüzdeki beş yılı üretken ve bize duyulan güveni sarsmayacak biçimde yürümeye kararlıyım. Sizleri ve hemşerilerimi, tüm sivil toplum kuruluşlarını ve 
yüreği bu ülke ve bu kent için atan herkesi, onurlu, üretken, mutlu, huzur dolu bir yolculuğa davet ediyorum. Bir kez daha hepinizi saygıyla selamlıyor, “söz bitti, artık eylem” diyor, sevgili hemşerilerime en içten dileklerimi sunuyorum. Tarih bizi utandırmasın” ifadelerini kullandı.

FAALİYET RAPORU BİR SONRAKİ TOPLANTIDA TARTIŞMAYA AÇILACAK
Faaliyet raporu önergesi kısmında AK Parti Grubu söz alarak, “Faaliyet raporu incelememize göre 2018 yılından 58 milyon 224 bin borç, Kent A.Ş’nin ise 18 milyon civarı zararı var. Bu sizin ve bizim suçumuz değil. Kamuoyunda bir bilgi kirliliği var, bunun giderilmesi açısından bir sonraki mecliste faaliyet raporunda borç ve zarar ile alakalı bilgilendirme yaparsanız bizi büyük bir yükten kurtaracak” ifadelerini kullandı. Başkan Tugay ise “Bir sonraki toplantıda detaylı olarak okunacak ve tartışmaya açılacak” dedi.

AK PARTİLİ ENGELLİ MECLİS ÜYESİ BARAN’DAN YENİ KOMİSYON TALEBİ
AK Partili Meclis Üyesi Ahmet Uğur Baran Engelli ve Yaşlılar Komisyonu kurulmasını talep etti. Başkan Tugay ise bu alanla ilgili çalışmaların sosyal işler komisyonunda yürütüldüğünü söyleyerek ikinci bir komisyonun gerekli olmadığını belirtti. Bunun ardından Ak Partili Baran, “Sosyal işler komisyonu içerisinde bir engelliye ve yaşlıya hizmet üretildiğini görmedim. İzmir’in 30 ilçesi içinde en çok yaşlı nüfusa sahip olan ilçeyiz. Ayrıca kıyı kesim ve iç kesimlerde yaşayan engellilere hizmet oranında uçurum var. Sosyal işlerden ayrılıp tek başına yaşlı ve engelli komisyonu kurulmasını talep ediyoruz” dedi. CHP grubu ise teklifin gündeme alınmasını ve bir sonraki toplantıda karara bağlamasını önerdi. Konu bir sonraki meclis toplantısında görüşülecek.

BELEDİYEDE GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ
Belediyedeki görevlendirmede değişikliğe gittiklerini söyleyen Başkan Tugay, Yurdanur Akgün’ün Yeni Mali Hizmetler Müdürü, Şebnem Güncü’nün Kültür ve Sosyal İşler Müdürü, Özlem Ceylan’ın Spor İşleri Müdürü,  Fatma Bozan’ın Sosyal Yardım İşleri Müdürü, Özcan Pamuk’un Fen İşleri ve Ulaşım Müdürü olarak değiştiğini açıkladı.

 

BAŞKAN VEKİLLERİ KİMLER OLDU?

Meclis birinci başkan vekili Atilla Baysak, ikinci başkan vekili ise Yaşar Özcan oldu.

Divan üyeleri asil listesinde Fatih Diniz, Hülya Polat ve Mehmet Gemici yer alırken, yedek listesinde ise Murat Öğüt, Suat Okal ve Deniz Aydoğan seçildi.

Encümen üyeleri; Mustafa Özuslu, Murat Aydın ve Saadet Çağlın oldu.

KOMİSYOLARA KİMLER SEÇİLDİ?

İmar Komisyonu: Nilüfer Bakoğlu Aşık,Yaşar Özcan, Adem Şahin, Faris Dikçe, Belma İnam

Hukuk Komisyonu: Faris Dikçe, Yaşar Özcan, Murat Öğüt, Atilla Baysak, Mehmet Gemici

Plan ve Bütçe Komisyonu: Birgül Sural Üner, Emine Çağatay, Belma İnam, Mithat Salepçioğlu, Hülya Polat

Sağlık ve Çevre Komisyonu: Kaan Akacun, Serdar Aktop, Suat Okal, Saadet Çağlın, Mehmet Gemici

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu: Atilla Baysak, Şevket Balla, Fatih Diniz, Murat Aydın, Adem Öztürk

Kadın ve Erkek Eşitliği Komisyonu: Belma İnam, Gamze Uğurlu, Birgül Çağrı, Seher Dikmen, Hüsniye Dalkılıç

Esnaf, Sanatkarlar ve Pazar Yerleri Komisyonu: Mithat Salepçioğlu, Deniz Aydoğan, Murat Öğüt, Faris Dikçe, Ali Ekber Güneş

Sosyal İşler Komisyonu: Cemil Yüm, Gamze Uğurlu, Hülya Polat, Aydın Kızılkaya, Ahmet Uğur Baran

Eğitim Komisyonu: Sevim Kipriksiz, Birgül Çağrı, Hayati Doğan, Hülya Polat, Hüsniye Dalkılıç

Kültür ve Turizm Komisyonu: Ahmet Diker, Emine Çağatay, Deniz Aydoğan, Şevket Balla, Murat Ilgın

Sosyal Konutlar Komisyonu: Cemil Yüm, Muzaffer Karayılanoğlu, Faruk Yıldırım, Aydın Kızılkaya, Suat Okal

Mahalle Sınırları Tespit Komisyonu: Faruk Yıldırım, Ali Ekber Güneş, Adem Şahin, Hayati Doğan, Mustafa Yıldız

Gençlik ve Spor Komisyonu: Kaan Akacun, Fatih Diniz, Murat Ilgın, Suat Okal, Serdar Aktop,

Yerel Gündem 21 Komisyonu: Birgül Sural Üner, Nilüfer Bakoğlu Aşık, Sevim Kipriksiz, Ahmet Diker, Muzaffer Karayılanoğlu

Ege Belediyeler Birliği asil üyeliğine Murat Aydın yedek üyeliğine ise Hayati Doğan seçildi.

Türkiye Belediyeler Birliği asil listesinde; Atilla Baysak, Muzaffer Karayılanoğlu, Murat Öğüt, Mehmet Gemici, Aydın Kızılkaya, yedek listesinde ise Birgül Çağrı, Gamze Uğurlu yer aldı.

Kent Orman Danışma Kurulu’nda asil üye Yaşar Özcan yedek üye ise Murat Öğüt oldu.

Sağlıklı Kentler Birliği’nde Nilüfer Bakoğlu Aşık ve Kaan Akacun yer aldı.

Kıyı Ege Belediyeler Birliği’nde asil üye olarak Kaan Akacun, Deniz Aydoğan, Emine Çağatay, yedek olarak ise Şevket Balla, Mithat Salepçioğlu ve Suat Okal yer aldı.

İzmir Kuş Cenneti Koruma ve Geliştirme Birliği asil listesinde Ali Ekber Güneş, Yaşar Özcan, Ahmet Diker, yedek olarak ise Faruk Yıldırım ve Murat Ilgın seçildi.

Satış Komisyonunda asil üye Belma İnam, yedek üye ise Saadet Çağlın yer aldı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum