Kınık'lı Doktorun Büyük Başarısı

İzmir Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi Nöroşirurji Kliniğinde görevli Beyin Cerrahi Uzmanı Dr Emrah Akçay İzmir de bulunan eğitim ve araştırma hastanelerinde ilk kez uygulanan uyanık kraniotomi ameliyatını başarıyla gerçekleştirdi

Kınık'lı Doktorun Büyük Başarısı

İzmir Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi Nöroşirurji Kliniğinde görevli Beyin Cerrahi Uzmanı Dr Emrah Akçay İzmir de bulunan eğitim ve araştırma hastanelerinde ilk kez uygulanan uyanık kraniotomi ameliyatını başarıyla gerçekleştirdi

 Kınık'lı Doktorun Büyük Başarısı
24 Mart 2021 - 10:31

 Emrah Akçay ve ekibi beynin hassas bölgesinde tümör bulunan M.Ç isimli 69 yaşındaki erkek hastayı uyutmadan sadece sedasyon ve lokal anestezi uygulayarak, hastanın uyanık olduğu fakat herhangi bir ağrı duymadığı operasyonu başarıyla tamamladı. 

Dr Emrah Akçay yaptığı açıklamada 'Beyin tümörü ameliyatlarında yapılan en küçük hatalar bile; hareket, konuşma gibi temel fonksiyonların kaybedilmesine ve kalıcı sorunlara neden olabilir. Uyanık beyin ameliyatı olarak bilinen uyanık kraniotomi operasyonlarında, hastaların temel fonksiyonları anlık olarak kontrol edilerek istenmeyen sonuçlardan kaçınılabilir.

Hastanın uyanık olmasının gerektiği bazı beyin tümörü ameliyatlarında verilen özel anesteziik maddeler ile hastanın uyumadan fakat ağrı da çekmeden başarılı bir şekilde opere edilmesi sağlanabilir. Beyinde konuşma merkezi, kol ve bacak hareketlerinin kontrolü , göz hareketlerinin kontrolü gibi önemli işlevi olan bölgelerde yerleşmiş tümör ameliyatlarında bu bölgelerin hasarlanması nedeniyle istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

“Beynin hassas bölgeleri” olarak adlandırılan bu bölgelerde yerleşmiş tümörlerin cerrahisinde de daha hassas ve dikkatli davranmak, hatta gerektiği hallerde özel ameliyat yöntemlerine başvurmak gerekir.Uyanık kraniotomi ameliyatlarına hazırlık aşamasında hastanın fonksiyonel beyin MR’ı çekilerek ameliyat öncesi planlama yapılır. Ameliyat esnasında beyin yüzeyine yerleştirilen özel elektrodlar aracılığıyla beyin uyarılarak hastanın bu uyarılara karşı verdiği cevaplar değerlendirilir.

Bu sayede hangi bölgeden güvenli bir giriş sağlanabileceği, hangi bölgelerden de uzak durulması gerektiği hakkında bilgi sahibi olunur. Akabinde ameliyat mikroskopu kullanılarak mikro cerrahi yöntemler ile tümör dokusu çıkarılır. Hasta ameliyat boyunca uyanık olduğundan verilen komutları tam olarak yerine getirebilir. Dolayısıyla ameliyat esnasında herhangi bir sorun yaşamayan hastanın ameliyat sonrası da herhangi bir sıkıntı yaşaması beklenmemektedir, bugün itibariyle takibi 5 gündür hastanemizde devam etmektedir ameliyat sonrası da bir sıkıntı görülmeyen hastamızı 2 gün içerisinde taburcu etmeyi planlamaktayız 'dedi.
 

Cevdet ŞEN 

 


YORUMLAR

  • 2 Yorum
  • Mükerrem Can
    1 ay önce
    Doktorlarımız ve sağlık personellerimiz canla başla çalışıyorlar. Minnettarım.
  • 1 ay önce
    Öncelikle ıyi günler dilerim başarınızı tebrik ederim ben bundan 7 sene önce ameliyat oldum ama hiç memnun değilim belimde çiviler var sırtımda çivilerde iki çivi 0n iki vida var ama ağrılarım çok belimde bacaklarımda uyuşma var ağrılarım çok size yardimci ola bilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim