Şehit Ali Akdoğan İlkokulu'nda '' Sürdürülebilir Çevre '' AB Erasmus + Projesi

İzmir Bayraklı Şehit Uzman Çavuş Ali Akdoğan ilkokulu (2018'den önceki adı Osmangazi İlkokulu) bir Avrupa projesi olan AB Erasmus + Projesi kapsamında, Sürdürülebilir Çevre adlı çalışmayı İtalya,Slovenya,Estonya,Yunanistan ve Bulgaristan ülkelerinden gelen misafirleri ile coşkulu bir şekilde gerçekleştirdi.

Şehit Ali Akdoğan İlkokulu'nda '' Sürdürülebilir Çevre '' AB Erasmus + Projesi

İzmir Bayraklı Şehit Uzman Çavuş Ali Akdoğan ilkokulu (2018'den önceki adı Osmangazi İlkokulu) bir Avrupa projesi olan AB Erasmus + Projesi kapsamında, Sürdürülebilir Çevre adlı çalışmayı İtalya,Slovenya,Estonya,Yunanistan ve Bulgaristan ülkelerinden gelen misafirleri ile coşkulu bir şekilde gerçekleştirdi.

Şehit Ali Akdoğan İlkokulu'nda '' Sürdürülebilir Çevre '' AB Erasmus + Projesi
21 Mart 2022 - 16:06

İlkokul olarak Avrupa birliği projelerini yürüten sayılı okullardan birisi olan İzmir Bayraklı Şehit Uzman Çavuş Ali Akdoğan ilkokulu (2018'den önceki adı Osmangazi ilkokulu) Avrupa projesi olan AB Erasmus+ Projesi kapsamında 5 ülkeden gelen misafirleri ile Sürdürülebilir Çevre etkinliğinde buluştu.Etkinlik kapsamında Okul Müdürü Öztürk Sarıdede okul bahçesinde gerçekleşen tören kapsamında konuşma gerçekleştirdi.
  Okul Müdürü Öztürk Sarıdede bu projede okulumuzun yer almasından gurur duyduğunu belirterek ''Bayraklı - Bornova bölgesinin en eski okullarından birisi olan okulumuz 1034 öğrencimiz ve 47 eğitimcisi ile mahallemizin eğitim ışığıdır.Okulumuzda 2 özel eğitim sınıfı ve 30 sınıf bulunmaktadır.Okulumuzun proje ekibi 2018 yılından beri yaptığı Erasmus+ projeleri ile ülkemizi temsil etmiştir ve etmeye devam etmektedir.’’ Okul Müdürü Öztürk Sarıdede daha sonra yabancı konukları ve Proje koordinatörü Seçil Yıldırım Şimşek ve Ali Haydar Ceylan eşliğinde öğrencilerin çalışmalarının olduğu serginin açılışını gerçekleştirdi.Sergi içerisinde el yapımı‘’ Sürdürülebilir Çevre ‘’ kapsamında öğrencilerin yaptığı el işi örnekler gezildi.Sergi bitiminde konferans salonuna geçildi.Burada Okul Müdürü Öztürk Sarıdede konuşma gerçekleştirdi.Konuşma ardından yabancı konuklardan olan Slovenyalı eğitimci Maja Berkant’a sürpriz doğum günü gerçekleştirildi.Eğlenceli dakikalara sahne olan bu anlar herkesi mutlu etti.
 

 
 Okul Müdürü Öztürk Sarıdede gazetemize yaptığı röportajında çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi aktararak şunları dile getirdi; “ 2018 yılında kendilerinin yazdığı Come TogetheART (Kalpler Sanatla Birleşsin) adlı engelli bireylerin toplumda sosyal içermesinin artırılmasına yönelik proje ile başladılar. Projenin Letonya, Romanya ve Polonya’dan ortakları vardı. Özel eğitim öğretmeni Erbil BOZTEPE’nin yazdığı engellilerin toplumda yaşadığı sorunları anlatan Biz Varız adlı oyun Tepekule gösteri merkezinde ilçedeki tüm okullardan davet edilen öğrenci ve öğretmenlere sergilendi. Sonrasında okulun salonunda tüm öğrencilere sergilendi. Ortak ülkeler de aynı oyunu ülkelerinde sergiledi. Proje öncesi ve sonrası yapılan Engellilere yönelik Tutum Anketi’nde olumlu anlamda çok büyük değişimler gözlendi. İkinci projeleri İngiltere koordinatörlüğünde Türkiye, Romanya ve Yunanistan’ın ortak olduğu Critical Thinking (Eleştirel Düşünme) adlı proje idi. Bu projede Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda Sıfır Açlık, Sıfır Yoksulluk, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Nitelikli Eğitim ve İyi Olma Hali konularında çalışmalar yapıldı. Üçüncü projeleri İtalya (Sicilya) koordinatörlünde Türkiye, Bulgaristan ve Polonya’nın ortak olduğu We Grow Digitally (Dijital Büyüyorum) adlı projeydi. Bu projede Web2 araçlarının eğitimde kullanımı, çocukların dijital okur yazarlıklarının artırılması, çocukların dijital platformları güvenli bir şekilde kullanmalarına yönelik çalışmalar yapıldı. Özellikle pandemi öncesi yapılan bu çalışmalar, öğrenci ve öğretmenleri pandemi sırasında uygulanan uzaktan eğitime hazır olarak girmelerini sağladı.2018 yılında Türkiye’de aynı anda 3 projesi birden kabul edilen tek ilkokuldu. Bu projeler başarıyla tamamlanmıştır. 2019 yılında yine İtalya (Sicilya)  koordinatörlüğünde Türkiye, Bulgaristan, Slovenya, Estonya ve Yunanistan’ın ortak olduğu Eco-Us Support adlı proje halen devam etmektedir. Bu projede amaç, iklim krizi, küresel ısınma, çevre kirliliği, temiz ve ulaşılabilir su, deniz ve su kirliliği, biyo-çeşitlilik, tehdit altındaki türler, bedensel ve ruhsal iyilik, geri dönüşüm sağlıklı beslenme konularında öğrencileri bilinçlendirmek ve 21. yüzyıl insanına gerekli becerileri kazanmalarını sağlamaktır. Okulumuzda yıllardan beri çevre konulu çalışmalar başarılarıyla sürdürülmektedir. Okulumuz temizliğinin göstergesi Beyaz Bayrak, çevreye olan katkısı nedeniyle Eko Okul Bayraklarına sahiptir.’’
 

    
Avrupa Projeleri Kapsamında En Aktif İlkokul
 
  Toplam dört proje ile Avrupa Birliği projelerine büyük önem veren İzmir Bayraklı Şehit Uzman Çavuş Ali AKDOĞAN İlkokulu(2018’den önceki adı Osmangazi İlkokulu)’nun Okul Müdürü Öztürk Sarıdede; Konferans sırasında Proje hakkında bilgi aktararak şunları dile getirdi; ‘’Proje ortaklarımız İtalya , Bulgaristan, Slovenya , Estonya ,Yunanistan olmak üzere tüm yöneticiler ,öğretmenler bu proje kapsamında İzmir Bayraklı Şehit Ali Akdoğan İlkokulunda buluştu.Bu buluşma için 21-26 Mart tarihlerinde Türkiye toplantısı yapacağımız ‘’Eko - Us Support ‘’ projesini hazırlayan bizleri ortaklığa kabul eden proje toplantı süreçlerini özenle takip eden bizlere yol gösteren rehberlik eden İtalyan koordinatörümüz, fedakar,cefakar,arkadaşlarımız Cozeppina consili ve Maara teşekkür ederim
Bizleri proje toplantılarında ağırlayan Estonya ,Yunanistan,Slovenya ve Nisan ayında bizleri ağırlıyacak olan Bulgaristan’a teşekkür ediyorum.Projemiz kapsamında Çok verimli çalışmalar yaptık , yapılanları izledik öğrendik ,yeni davranışlar edindik.Bizim için bu toplantıların her biri kıymetliydi.Aklımızda ,gönlümüzde yeni davranışlar edindik.Proje toplantıları kapsamında ilk toplantımızı 4 – 8 eylül 2019 tarihleri arasında Estonya Kohtla – jarve ‘de yaptık soğuk bir havada sıcak bir ortamı bulduk ,15 – 20 kasım tarihlerinde komşumuz Yunanistan Karditsa’daydık,13-18 aralık 2021 tarihlerinde yine soğuk bir havada sıcak bir karşılama ve güzel bir ev sahipliğinde Slovenya Lüblianada’daydık.21-26 Mart’ta İzmir’deyiz ardından Bulgaristan ve devamında İtalya’da yapılacak son toplantıyla projemizi tamamlayacağız.2019 yılında başlamış olduğumuz projemiz süresince dünyada yaşanan pandemi ,arkasından yaşadığımız İzmir deprem felaketi devamında yaşanan savaşlara (Suriye ve devamında Ukrayna’da yaşanan savaşlar) inat biz eğitim camiası olarak işimizin başındaydık , işimizi görevlerimizi dünyanın geleceğini ,insanlığın geleceğini düşünme hassasiyetiyle devam ettirmekteyiz.Bu manada AB Erasmus+ projelerinin de ne kadar kıymetli olduğu görülmektedir.Bizlerin,ortak bir geleceğe daha huzurlu ,daha güvenli bir dünyaya ulaştırma noktasında fırsatlar sunmaktadır.Bu fırsatları iyi değerlendirmek dileğindeyindeyiz.’’ sözlerini 5 katılımcı ülkenin anadilinde hoşgeldiniz diyerek bitiren Okul Müdürü Öztürk Sarıdede  Benvinito(İtalyanca),Doy Da (Bulgarca),Dobro Donşli (Slovence), Berli Tama (Estonca), Kal Loj (Yunanca) diyerek selamladı.Ardından ikramlar dağıtıldı.Proje sorumlularından Seçil Yıldırım Şimşek ve Ali Haydar Ceylan eşliğinde sınıflar ve okul gezisi düzenlendi.Sınıflarda öğrencilerin Müfredatları ve kodlama eğitimleri gösterildi.
 
 

27 öğretmen ve 11 öğrenci olarak gelen heyetten olan Renato Planinšek ile yaptığımız röportajda ‘’Türkiye ve İzmir harika bir yer buradaki samimiyet bana huzur verdi.Eğitim olarak İzmir Bayraklı Şehit Ali Akdoğan İlkokulu farklı ve güzel bir okul,ayrıca ikram edilen yemekler ve içecekler Türklerin misafirperver insanlar olduklarını kanıtlıyor’’dedi.Ardından Mevlana resim çalışmasını gören Renato Avrupada da Rumi olarak bilindiğini ve çok büyük bir filozof olduğunu bize anlattı.Ayrıca Atatürk anıtını da gören Renato çok büyük bir lideriniz var’’ dedi.
 

 
Daha sonra Dışarda gerçekleştirilen törene geçildi.Törende Öğrenciler dans eşliğinde podyumda ‘’Sürdürülebilir Çevre ‘’ teması kapsamında yaptıkları atıklardan dönüştürülen kıyafetleri sergiledi.Astronot kıyafeti,Atık plastik kaşıklardan yapılan elbise büyük ilgi çekti.Ardından gerçekleştirilen konuk ülkelerin şarkıları ile yapılan koro ve dans ekibi büyük beğeni ile izlendi.İstiklal marşı ile kapanış yapıldı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                             
 
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum