Şehit Uzman Çavuş Ali AKDOĞAN İlkokulu Çocuklar İçin Cennete Dönüşecek!!!

Bayraklı ilçemizin, yıllardıır gerçekleştirdiği Erasmus+ projeleriyle adından söz ettirem Şehit Uzman Çavuş Ali AKDOĞAN İlkokulu, 2022-2023 eğitim öğretim yılına da yeni bir projeyle başladı.

Şehit Uzman Çavuş Ali AKDOĞAN İlkokulu Çocuklar İçin Cennete Dönüşecek!!!

Bayraklı ilçemizin, yıllardıır gerçekleştirdiği Erasmus+ projeleriyle adından söz ettirem Şehit Uzman Çavuş Ali AKDOĞAN İlkokulu, 2022-2023 eğitim öğretim yılına da yeni bir projeyle başladı.

Şehit Uzman Çavuş Ali AKDOĞAN İlkokulu Çocuklar İçin Cennete Dönüşecek!!!
24 Ocak 2023 - 13:53

Class In Nature (CIN),Doğada Sınıf projesi kapsamında Slovenya’nın Osnovna šola Kašelj Okulundan 4  ve Bulgaristan’nın IV Osnovno uchilishte Dimcho Debelyanov okulundan 3 öğretmen İşbaşı Gözlem Hareketliliği için  09-12 Ocak  tarihleri arasında  okulu ziyaret ettiler. Misafir öğretmenler derslere girerek Türk öğretmenlerin  sınıflarda ders işlerken kullandığı yöntemleri,araç gereçleri inceleyip notlar aldılar.

Arta kalan zamanlarında ise güzel İzmir’imizin  Efes, Meryem Ana Evi,Şirince,Agora, Kemeraltı,Konak  gibi  tarihi ve turistik yerlerini ziyaret ettiler. İşbaşı Gözlem Hareketliliği 12 Ocak’ta katılımcılara sertifikalarının verilmesiyle son buldu.
 
Proje hakkında bilgi veren okul müdürü Öztürk SARIDEDE,
DoğadaSınıf  projesi, farklı bir eğitim biçimini teşvik etmeyi ve sınıf dışında alternatif eğitim biçimleri sunmayı ve öğrencileri doğa ile birleştirmeyi amaçlamaktadır.Proje Slovenya’nın Lübliyana Osnovna šola Kašelj  Okulunun koordinatörlüğünde,okulumuz ve Bulgaristan’nın  Blagoevgrad IV Osnovno uchilishte Dimcho Debelyanov Okulu  ortaklığıyla yürütülmektedir. Proje aracılığıyla, Erasmus+ programının iklim değişikliğini konusundaki çalışmalarına katkıda bulunmaya  ve gençlerin doğaya daha sürdürülebilir bir katılımı ve doğayla daha fazla temas edebilmeleri için  çeşitli araçlarla güçlendirmeye çalışıyoruz. Bu proje,Türkiye, Bulgaristan ve Slovenya'dan ortaklaşa katılan 3 farklı okulun, farklı uygulamaları değiş tokuş etmek ve  doğal ortamları sınıfa ,okul ortamını doğaya dönüştürmek  amacındaki yeni bir pedagojik yaklaşım hedefiyle yapılacak düzenli etkinliklerle gerçekleştirilmeye çalışılacaktır. Proje ile gençlerin doğada vakit geçirme isteğini artırmak ve öğretmenlerimizin doğada öğrencilerle çalışmanın önemini fark etmesini ve ortaklarımızla farklı uygulamalar alışverişinde bulunmasını sağlamak istiyoruz.
Proje için hem öğrenciler hem de öğretmenler veya personel ile ilgili aşağıdaki hedefleri belirledik.
• Öğrencilere bahçedeki temel işleri, bahçede çalışma prosedürlerini ve araçlarını öğreteceğiz, çünkü bunun onlar tarafından çoğunlukla bilinmediğini gördük.
• Çocuklar,okul bahçelerini kuracak ve bakımını yapacaklar ayrıca öğrenciler evde kendi mini bahçelerini kurmaya teşvik edilecekler.(örnek resim)

• Okul binası dışında, okul bahçelerine kuracağımız kameriye şeklindeki açık hava sınıfında çocuklarımız ve öğretmenlerimiz  derslerini işleyeceklerdir.(örnek resim)
​​​​• Öğretmenler, ortak okullarla yapılan uluslararası toplantılarda doğada öğretim alanında yeni bilgiler edinecek ve aynı zamanda İngilizce bilgilerini güçlendireceklerdir.
• Açık hava sınıfları ile öğretmenlerimizi farklı bir öğretim yöntemi için ayrıca motive edeceğiz.
Bahçemizde yapacağımız açıkhava spor alanları ve farklı duyulara hitap edecek yürüme yoluyla çocuklarımızın okula gelmekten ve okulda bulunmaktan zevk aldıkları bir ortam yaratmayı hedefliyoruz.
 
Küresel ısınma onun getirdiği gıda fiyatlarındaki artışa karşı çocuklarımızın minik ölçekli de olsa üretim süreçlerini öğrenmelerinin ve sonunda kendi ürettiklerini tüketmenin önemli olduğunu düşünüyoruz.
Bunları gerçekleştirdiğimizde okulumuzun büyükşehirlerin betonuna hapsolan çocuklar için bir cennete dönüşeceğini biliyoruz. Bu hedeflerimizi gerçekleştirebilmek için yardımsever kişi ve kurumların büyük küçük demeden yapacakları yardımlar bizleri minnettar kılacaktır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum