Şövalyeler, Şövalye Adayları ve Umut
Murat TAŞLİÇAY

Murat TAŞLİÇAY

Şövalyeler, Şövalye Adayları ve Umut

24 Haziran 2016 - 11:35

Pek göremez olduk bu sıralar seçim kovboylarını. Halkı düştüğü bataklıktan kurtarma vaadi ile ortaya çıkan cesur şövalye adayları! ‘Ben fedaiyim’ diyen, halkın huzuru, refahı, zenginliği, özgürlüğü için kendini adayan ‘halk kahramanları!’ şu aralar kahramanlığa bir mola verdiler herhalde. İyi bir postmodern hikayenin yan aktörleridir bu şövalye adayları.

Birde başaktörler var. Halkın ‘ben seni seçiyorum’ dediği 26 İzmirli şövalye. Onlarda şövalyeliği pek beceremediler. Seçildikten sonra elini eteğini çektiler, makam şövalyeciliğine soyundular. Çoğu seçim öncesi ‘evim, yuvam, huzur bulduğum, kendimi ait hissettiğim, onsuz yapamayacağım’ dediği kadim şehrine ihanet etti ve çok az uğrar oldu. 5 yılsonunda neredeyse tamamı sıfırı tüketti. Sonra zurnanın zırt dediği yere geliyoruz. Seçimler…

Şövalyecilik oyunları 5 yılda bir oynanıyor. Şövalyeler/şövalye adayları 4 yıl boyunca kendini inzivaya çekiyor, oyunlara (seçimlere) bir kala yeniden küllerinden doğuyorlar. Yine vatandaşla içli dışlı oluyorlar. Yine masal okuyup kendilerinin ‘kurtuluşun umudu’ olduğuna inandırmaya çalışıyorlar.

Peki tüm bu senaryo içerisinde hiç mi gerçek şövalye yok. Kendini gerçekten davasına adamış, ‘bir şeyleri değiştirebilirim’ umuduyla mücadelesinden hiç vazgeçmeyen, şövalyecilik oyunları bittikten sonra inzivaya çekilmeyip hala bir şeyleri değiştirmenin mücadelesini veren, bu uğurda birçok şeyini feda eden gerçek şövalyaler yok mudur? Elbette vardır. 4 milyon nüfusluk kadim ve güçlü bir şehirde içerisinde umut taşıyan, ışığı hiç sönmeyen birkaç kişi tanıyorum. Keşke şövalyaciliğe soyunan herkes bu ışığı taşısaydı ama ne yazık ki bu rakam elle sayılacak kadar az.

İşte tam bu bölümde bende biraz gururlanabilirim. Çünkü bu nadir bulunan umut taşıyan şövalyelerden biri de benim hemşerim. Birçoğunuz tanırsınız Murtaza Çağlar. Kendisini 2015 genel seçimlerinden beri takip ederim. Gecesi gündüzü olmayan, sürekli çalışan, birikimli, kültürlü ve kararlı bir siyasetçi.  İş hayatında da bir o kadar başarılı. Tabi seçimde gösterdiği olağanüstü gayretinden dolayı gerçek şövalye ilan etmedim hemen. Birçok aday seçim sürecinde çok iyi çalıştı.

Ardahan’lı olduğum için Ardahan ve Kars derneklerinin (Ardahan ve Kars birdir, aksini iddia eden olamaz) düzenlediği tüm etkinliklere katılıyorum. İftarlara, özel gün etkinliklerine, şenliklere, cenazelere, düğünlere…vb. Gittiğim her etkinlikte muhakkak Murtaza Çağlar’ı benden önce erkenden gelmiş mütevazi bir şekilde kalabalık içerisinde yerini almış olduğunu görüyorum. Sadece kendi hemşerilerinin de değil partisinin, yakınlarının, dostlarının, tanıdığı/tanımadığı herkesin acı ve mutlu gününde yanında olmaya özen gösteriyor. Birçok derneğe ve ihtiyaç sahibine maddi manevi desteğini esirgemediğini de biliyorum. Sahi bunu kendisi hiçbir zaman dile getirmedi ama ortak tanıdıklarımızdan sık sık duyuyorum. Belki bunu dile getirmek doğru olmadı ama yapılan iyi şeylerin gölgede kalmasına da gönlüm razı olmaz. Eminim ki yerel ve genel seçimlerde ortaya çıkan adayların yarısından fazlası Murtaza Çağlar’ın şu anki çalışma temposunu bile yakalayamayacaktır.

Murtaza Çağlar’ın İzmir için bulunmaz Hint kumaşı, gerçek bir umut olduğunu düşünüyorum. Ve bunu bir seçim kaygısıyla söylemiyorum. 2019’da aday olur mu olmaz mı bilemem, kendi tercihi. Ancak İzmir’in böyle bir değeri kaçırmasını hiç mi hiç istemem.

YORUMLAR

  • 0 Yorum